Newsletter

Polityka i społeczeństwo

CIR: premier Ewa Kopacz w Bykowni na Ukrainie: chylę czoła nad grobami niewinnych (komunikat)

17.09.2015, 20:25aktualizacja: 17.09.2015, 20:25

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- CIR informuje:

„Dziś, gdy patrzymy w przyszłość, jesteśmy optymistami, bo wierzymy, że budujemy wspólnotę europejską opartą o te właśnie wartości, które odrzucał totalitaryzm” – powiedziała szefowa rządu na Polskim Cmentarzu Wojennym w Bykowni. W uroczystościach wziął udział także premier Ukrainy Arsenij Jaceniuk.

Wspólna historia i bieżąca współpraca

Szefowa rządu złożyła wizytę na cmentarzu w Bykowni w 76. rocznicę napaści ZSRR na Polskę. Premier Ewa Kopacz podkreśliła, że celem sowieckiego terroru było zlikwidowanie polskich elit. „Okrutne zbrodnie popełniane tutaj były możliwe, bo odrzucono tradycyjną moralność, poszanowanie praw człowieka i praw narodów, odrzucono poszanowanie godności. To powinno być dla nas wielką lekcją” – zaznaczyła.

„Dzisiaj Polska mówi bardzo wyraźnym głosem. Naród ukraiński ma prawo do wolności, ma prawo do bezpieczeństwa, ma prawo do życia w stabilnych granicach. Naród ukraiński wreszcie, ma prawo do bycia częścią wspólnoty europejskiej” – powiedziała premier Kopacz. „Każdy kto dziś, w Europie i na świecie, choćby w najmniejszym stopniu kwestionuje prawa człowieka, każdy kto uważa, że są narody lepsze i gorsze, każdy kto uważa, że konflikty powinno się rozwiązywać siłą – nie wyciągnął wniosków z przeszłości” - dodała.

Szefowa rządu zaznaczyła, że Polacy i Ukraińcy wyciągnęli wnioski z historii i pamiętają czym kończą się zbrodnicze ideologie. „Podnoszę dumnie czoło, by powiedzieć: dwa bratnie narody Polacy i Ukraińcy mają przed sobą dobrą przyszłość” - podkreśliła premier Kopacz.

Polski Cmentarz Wojenny w Bykowni

„O tych zbrodniach pamiętano przez cały okres zniewolenia Polski. Dopiero jednak wolność, która najpierw przyszła do Polski, a później do Ukrainy umożliwiła odkrycie kolejnej strasznej karty w naszej historii” – podkreśliła premier Kopacz.

Cmentarz upamiętnia 3435 polskich więźniów aresztowanych i zamordowanych przez NKWD w 1940 roku na Ukrainie w ramach zbrodni katyńskiej.

Na ślady grzebania ofiar kijowskiego NKWD natknęli się Niemcy po wkroczeniu do Kijowa w lecie 1941 r. Pierwsze prace archeologiczno-ekshumacyjne na cmentarzysku ofiar NKWD przeprowadzono w 2001 r. W 2007 r. potwierdzono tezę o pochowaniu w Bykowni ofiar z tzw. Ukraińskiej Listy Katyńskiej. Prace archeologiczne zakończone zostały latem 2012 r. Łącznie w trakcie badań na cmentarzysku NKWD w Bykowni archeolodzy w 70 grobach, uznanych za polskie, odkryli szczątki co najmniej 1994 Polaków. Polski Cmentarz Wojenny został uroczyście otwarty 21 września 2012 r. z udziałem prezydentów Polski i Ukrainy.

W Bykowni pochowane są również polskie ofiary stalinowskiego Wielkiego Terroru w latach 1937-1938. Największą grupę stanowią Ukraińcy i przedstawiciele innych narodowości ZSRR - ofiary represji komunistycznych.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ pd/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 17.09.2015, 20:25
Źródło informacji CIR
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ