Newsletter

Polityka i społeczeństwo

CIR: oświadczenie rzecznika prasowego rządu ws. realizacji expose premier (komunikat)

22.09.2015, 21:31aktualizacja: 22.09.2015, 21:31

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- CIR informuje:

W nawiązaniu do konferencji prasowej Pana Ryszarda Petru, która miała miejsce 22 września 2015 r. przed Kancelarią Prezesa Rady Ministrów, oświadczam, że zaprezentowane przez lidera partii Nowoczesna informacje są nierzetelne i nieprecyzyjne.

Status prac nad projektami, o których mówił na konferencji prasowej Pan Ryszard Petru:

1. Nowa ordynacja podatkowa

W swoim expose premier Ewa Kopacz zobowiązała ministra finansów do przedstawienia na początku 2015 roku założeń do projektu nowej ordynacji podatkowej. Wstępne założenia do projektu ustawy o zmianie ustawy Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw zostały przyjęte przez Radę Ministrów 17 marca 2015 r. W nowej ordynacji wprowadzona zostanie zasada rozstrzygania spraw na korzyść podatnika. Zawarty w niej też będzie katalog praw i obowiązków podatnika. Chodzi o jasne wyartykułowanie praw przysługujących obywatelom, ochronę pozycji podatnika i wskazanie urzędom jasnych wytycznych postępowania.

2. Sytuacja w polskim górnictwie

Premier Ewa Kopacz zapowiedziała w swoim expose ochronę polskiego górnictwa i działania na rzecz uczynienia branży bardziej rentownej. Rada Ministrów przyjęła 30 czerwca 2015 r. dokument "Śląsk 2.0 - Program wsparcia przemysłu województwa śląskiego i małopolski zachodniej". Celem programu jest dalsze wzmocnienie kluczowej roli Śląska i Małopolski Zachodniej jako siły napędowej polskiego przemysłu przez dostosowanie gospodarki regionu do wyzwań związanych z procesami globalizacji. Główne działania programu to pakiet rozwiązań dla górnictwa (powstanie "Nowa Kompania Węglowa") i pakiet rozwiązań zwiększających globalną konkurencyjność przedsiębiorstw energochłonnych.

Rząd podejmuje wszystkie działania, aby "Nowa Kompania Węglowa" powstała do 30 września. Obecnie trwa końcowa faza układania wstępnego akcjonariatu NKW. Wśród akcjonariuszy znaleźć się mają Węglokoks, Towarzystwo Finansowe Silesia oraz Fundusz Inwestycji Polskich Przedsiębiorstw zarządzany przez PIR. To nie jest jednak docelowa struktura akcjonariatu. Trwają rozmowy o wprowadzeniu kolejnych podmiotów - także z sektora zupełnie nie powiązanego ze Skarbem Państwa. Utworzenie NKW to element najlepszego spośród analizowanych scenariuszy restrukturyzacji branży górnictwa węgla kamiennego w Polsce. To zaledwie wstęp do restrukturyzacji spółki. Alternatywą dla powstania NKW byłaby chaotyczna upadłość Kompanii Węglowej, a co za tym idzie narażenie na szwank bezpieczeństwa energetycznego Polski.

Argumentem za powstaniem NKW jest też biznesplan nowej spółki. Wynika z niego, że spółka już w czwartym kwartale 2016 r. osiągnie dodatnie przepływy finansowe, a przy sprzedaży 28 mln ton węgla wypracuje ponad 2 mld zł zysku operacyjnego, co pozwoli wypracować zysk dla inwestorów oraz spłacać zobowiązania starej Kompanii Węglowej. Kolejnym ważnym krokiem w realizacji styczniowych porozumień jest sprzedaż kopalni Brzeszcze. Obecnie trwają negocjacje z trzema zainteresowanymi kopalnia podmiotami.

Ponadto:

- Ustawa dot. wymogów jakościowych węgla weszła w życie 14 listopada 2014 r.

- Ustawa dot. koncesjonowania sprzedaży węgla – trwają prace w Sejmie.

- Zmiany w prawie zamówień publicznych – trwają analizy prawne koordynowane przez Ministerstwo Gospodarki.

3. Likwidacja śmieciowego jedzenia w szkołach

Premier Ewa Kopacz zapowiedziała w swoim expose wprowadzenie regulacji bezwzględnie likwidujących tak zwane śmieciowe jedzenie w szkołach podstawowych, gimnazjach. Zgodnie z zapowiedzią zmiany obowiązują od 1 września 2015 r.

4. Solidarność energetyczna UE

Premier Ewa Kopacz zapowiedziała wcielenie w życie idei solidarności energetycznej i aktywne wspieranie budowy unii energetycznej. Konkluzje Rady Europejskiej z marca br. stanowią mandat dla Komisji Europejskiej do prac nad "zimowym pakietem legislacyjnym", który ukaże się pod koniec roku. W związku z tym nie można na tym etapie mówić o jakimkolwiek braku realizacji projektów mających na celu solidarność energetyczną. Ponadto warto podkreślić, że Polska uzyskała nieporównanie wyższe wsparcie na projekty budowy inteconektorów z Litwy oraz Czech w ramach „Connecting Europe Facility”, a uruchomienie tych projektów jest dziś miarą sukcesu polityki polskiej w obszarze bezpieczeństwa energetycznego.

5. Nowe prawo budowlane

28 czerwca weszła w życie nowelizacja Prawa budowlanego. W resorcie infrastruktury i rozwoju trwają prace nad projektem nowego Kodeksu budowlanego.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ ksi/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 22.09.2015, 21:31
Źródło informacji CIR
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ