Pobierz materiał i Publikuj za darmo
W 2013 roku 35% adwokatów w Polsce stanowiły kobiety. Obecnie liczba ta znacząco wzrosła do 51%. Dla przykładu, we władzach izb w Płocku kobiety stanowią 54%, zaś w Szczecinie 8%. We władzach Okręgowych Izb Adwokackich zasiada odpowiednio w radach, sądach dyscyplinarnych oraz komisjach rewizyjnych 29% kobiet. Wśród członków Naczelnej Izby Adwokackiej, liczącej ogółem 49 adwokatów, funkcję sprawuje obecnie 7 kobiet (14%), zaś skład Prezydium liczy 2 panie na 9 członków (22%).
W Krajowej Izbie Radców Prawnych mamy w miarę wyrównaną sytuację pod względem płci, ponieważ na 57 członków znajduje się 26 pań, co stanowi 45%.
W przypadku samorządu radcowskiego, kobiety już w 2013 roku reprezentowały większość - było ich ponad 16 tys., podczas gdy liczba wszystkich radców wynosiła 31 tys. W Prezydium Krajowej Rady Radców Prawnych panie stanowią równo 50% (6 na 12 osób).
Zarządzanie kancelariami prawnymi nadal pozostaje domeną mężczyzn. Kobiety stanowią obecnie jedynie 22% partnerów największych kancelarii . Jest tu nadal widoczna duża dysproporcja, nie jest jednak wyraźna, jak w innych sektorach. Najnowsze badania PWC pokazują, że na przykład w sektorze finansowym jest znacznie gorzej, ponieważ najwyższe stanowiska piastuje jedynie 10% kobiet. W przeciwieństwie do rynku finansowego zainteresowanie kobiet wyborem kariery w palestrze wzrasta - komentuje Joanna Pruszyńska-Witkowska, inicjatorka kampanii Znane Ekspertki i CEO Headlines Porter Novelli.
"Znane Ekspertki" to inicjatywa promująca obecność kobiet w debacie publicznej, mająca na celu zmianę stereotypowego obrazu eksperta w świadomości społecznej, gospodarczej i medialnej. Ułatwia mediom i organizatorom konferencji wybór ekspertek oraz kontakt z nimi. Przygotowuje kobiety do lepszego realizowania się w roli ekspertki m.in. dzięki szkoleniom i networkingowi.
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 23.09.2015, 14:07 |
Źródło informacji | Headlines Porter Novelli |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘPozostałe z kategorii
-
Image
Firma Yutong Bus dostarczyła do Ameryki Łacińskiej już 500 szt. nowego modelu vana – V6
- 23.12.2024, 14:06
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: PR Newswire
-
Image
Bezpieczeństwo jest największym luksusem - światowa premiera flagowego modelu Chery TIGGO 9
- 23.12.2024, 13:14
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: PR Newswire
-
FPP: paragonowa biurokracja kontra cyfrowa rzeczywistość
Pracownicy i pracodawcy muszą gromadzić papierowe paragony, by udokumentować wydatki na posiłki w ramach benefitów żywieniowych, mimo że firmy od dawna stosują znacznie prostszy i nowocześniejszy mechanizm kontroli. Ten zbędny – zdaniem FPP, wymóg szczególnie kontrastuje z podejściem państwa do innych świadczeń społecznych, gdzie beneficjenci nie muszą w jakikolwiek sposób dokumentować swoich wydatków. Federacja Przedsiębiorców Polskich apeluje o naprawę tych przestarzałych przepisów.- 23.12.2024, 12:52
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: Federacja Przedsiębiorców Polskich