Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- MSZ informuje:
Rola Rady Europy w obliczu wyzwań stojących przed Europą w związku z pogłębiającym się kryzysem migracyjnym oraz konfliktem na wschodzie Ukrainy były głównymi tematami spotkania ministra Grzegorza Schetyny z Sekretarzem Generalnym Rady Europy Thorbjornem Jaglandem.
- Polska zawsze konsekwentnie opowiadała się za europejską solidarnością, nie inaczej jest w sprawie obecnego kryzysu migracyjnego. Jesteśmy gotowi do wspólnego działania i przejęcia swojej części odpowiedzialności, w szczególności w obliczu kryzysu humanitarnego, z którym mamy do czynienia – podkreślił szef polskiej dyplomacji.
W trakcie rozmowy zgodzono się co do potrzeby opracowania spójnej europejskiej wizji oraz kompleksowego, długoterminowego podejścia do obecnego kryzysu migracyjnego. Minister Schetyna zaznaczył, że Państwa członkowskie w swoich działaniach muszą kierować się zasadą odpowiedzialności, jak również szanować prawa człowieka i godność migrantów.
Podczas spotkania minister Grzegorz Schetyna mówił także o aktualnej sytuacji we wschodniej Ukrainie oraz o wkładzie Rady Europy na rzecz zapewnienia stabilności, bezpieczeństwa i pokoju w tym regionie. - Polska jest szczególnie wdzięczna Radzie Europy za pomoc techniczną i ekspercką dla Ukrainy. W pełni podzielamy opinię, że nowoczesny system demokratyczny wymaga praworządności i silnego systemu antykorupcyjnego - zaznaczył szef polskiej dyplomacji.
Podczas spotkania dyskutowano również na temat wniosków zawartych w raporcie Sekretarza Generalnego dotyczących stanu przestrzegania praw człowieka i rządów prawa w Europie. Raport zawiera analizę problemów w obszarach kluczowych dla zapewnienia tzw. „bezpieczeństwa demokratycznego”. Minister wraz z Sekretarzem Generalnym zgodzili się, że „bezpieczeństwo demokratyczne” jest wspólną odpowiedzialnością państw – nie tylko państw członkowskich Rady Europy, ale także ich sąsiadów. Bez demokratycznych i stabilnych państw sąsiedzkich, Europa sama nie będzie bowiem bezpieczna. Minister Schetyna dodał, że "widzimy znaczącą rolę Rady Europy w rozwoju i zapewnieniu bezpieczeństwa demokratycznego, nie tylko na Ukrainie, ale także w innych krajach europejskich".
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść. (PAP)
kom/ pd/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 25.09.2015, 11:02 |
Źródło informacji | MSZ |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |