Newsletter

Proces prywatyzacji PKP Energetyka zakończony

26.09.2015, 10:22aktualizacja: 26.09.2015, 10:22

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Zakończyliśmy sprzedaż PKP Energetyka, podpisaliśmy w piątek rano umowę z głównym nabywcą Funduszem CVC - poinformował dziennikarzy prezes zarządu PKP Jakub Karnowski. Kwota transakcji to 1,41 mld złotych.

Sprzedaż PKP Energetyki nastąpiła po spełnieniu warunków zawieszających określonych w zawartej w lipcu bieżącego roku przedwstępnej umowie sprzedaży, m.in. zgód korporacyjnych oraz zgody Komisji Europejskiej, która pełni funkcję organu antymonopolowego.

"Przygotowanie do tej prywatyzacji trwała 9 miesięcy, odpieram, więc zarzuty, że ta prywatyzacja została przeprowadzona szybko i był jakiś pośpiech" - dodał Karnowski.

Jak podkreślił, konieczność prywatyzacji PKP Energetyka wynika z polskiego prawa. "Prywatyzacja PKP Energetyki była zapisana we wszystkich strategiach spółki. My ignorujemy, że za miesiąc są wybory, nas interesuje żeby przestrzegać polskiego prawa. Ta transakcja jest korzystna dla polskiej kolei i zwiększa bezpieczeństwo polskiej energetyki" – mówił Karnowski.

Wskazał, że dzięki transakcji zostanie spłacone historyczny dług PKP. Jednocześnie zapowiedział, że 211,5 mln zł trafi do Funduszu Własności Pracowniczej PKP.

"Decyzją zarządu PKP, spółka PKP Intercity zostanie dokapitalizowane kwotą 1 mld zł, która pozwoli na zmodernizowanie taboru, rozwijanie zaplecza technicznego i informatycznego" – poinformował Karnowski.

Zaznaczył, że cena, za jaką została sprzedana PKP Energetyka jest trzy razy wyższą, niż gdyby spółka trafiła na giełdę. Zapowiedział, że w poniedziałek spółka opublikuje Białą Księgę dotyczącą prywatyzacji PKP Energetyka. "Znajdą się tam wszystkie informacje o procesie prywatyzacji spółki" - dodał Karnowski. (PAP)

krm/ par/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 26.09.2015, 10:22
Źródło informacji PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ