Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Podczas panelu "Inwestycje w innowacje. Kto ryzykuje i dla kogo?" przedstawiciele administracji publicznej, inwestorzy, przedsiębiorcy i naukowcy dyskutowali o roli państwa we wspieraniu innowacji, wskazując możliwe korzyści oraz wyzwania związane z podejmowaniem ryzyka towarzyszącego realizacji nowatorskich projektów mogących doprowadzić do przełomu technologicznego w poszczególnych branżach.
"W najbardziej innowacyjnych państwach świata, takich jak USA czy Izrael, to państwo skutecznie inicjowało i finansowało badania, które z czasem przyniosły rozwój technologii, które przesądziły o innowacyjności całej gospodarki. Izrael stał się "narodem start-upów" m.in. dzięki uruchomieniu rządowego programu Yozma. Chcemy, by polska gospodarka stała się bardziej innowacyjna, dlatego państwo bierze na siebie część ryzyka związanego z podejmowaniem najbardziej nowatorskich przedsięwzięć gospodarczych" - powiedział Leszek Grabarczyk, zastępca dyrektora NCBR.
"Instytucje publiczne powinny pełnić rolę lidera, który tworzy przyjazne otoczenie oraz odpowiednie zachęty dla inwestorów" - powiedziała Patrycja Zielińska, wiceprezes Agencji Rozwoju Przemysłu S.A. Jej zdaniem innowacyjne projekty inwestycyjne o podwyższonym ryzyku, kapitałochłonne i dłuższe w realizacji powinny być wsparte szeroko rozumianymi środkami publicznymi. "Takie zaangażowanie w roli koinwestora uwiarygodnia inwestycję w oczach inwestora prywatnego, zachęcając go także do podjęcia ryzyka - zaznaczyła wiceprezes Zielińska. - Ponadto inwestor publiczny mając na względzie, nie tylko zysk, ale również rozwój całej gospodarki, jest w stanie wziąć na siebie większe ryzyko niż inwestor prywatny. Dodatkowo działając bardzo szeroko, często może wnieść do projektu dużą wartość dodaną w postaci sieci partnerstw i branżowego know-how".
Dyrektor, Leszek Grabarczyk, podkreślił, że agencje rządowe, wprowadzając nowoczesne mechanizmy finansowania B+R i kierując środki publiczne na ten cel do sektora prywatnego stymulują zaangażowanie przedsiębiorców w działalność badawczo-rozwojową, tworząc tym samym bardziej atrakcyjny dla inwestorów rynek. "Dobrze funkcjonujący ekosystem wspierania innowacji jest ważny, ale pamiętajmy, że to jedynie narzędzie do osiągnięcia nadrzędnego celu, jakim jest długotrwały rozwój naszej gospodarki zabezpieczający egzystencję i dobrobyt naszego narodu i państwa" – zaznaczył dyrektor Grabarczyk.
W trakcie dyskusji wiceprezes, Patrycja Zielińska, podkreśliła, że aby ekosystem działał sprawnie, na każdym etapie, także w fazie B+R oraz inwestycji kapitałowych potrzebny jest katalizator, broker technologiczny. "W przypadku ARP takim brokerem jest Platforma Transferu Technologii. Platforma łączy partnerów zainteresowanych opracowaniem, sprzedażą oraz pozyskaniem innowacyjnych rozwiązań – podkreśliła prezes Zielińska. - W ramach Platformy, ARP S.A. już wkrótce zapewni dofinansowanie licencji, praw do wykorzystania technologii oraz finansowanie usług doradczych ze środków unijnych".
Rolę koinwestora finansowego oferującego zarówno wsparcie finansowe, jak i branżowe zaplecze, know-how, kanały dystrybucji, partnerów instytucjonalnych i infrastrukturę testową ze strony ARP zapewnia ARP Venture - pierwsza na polskim rynku spółka typu Venture z udziałem Skarbu Państwa inwestująca w projekty podwyższonego ryzyka o profilu przemysłowym będące na etapie ekspansji. Spółka planuje także rozpoczęcie współpracy z inwestorami branżowymi w formule smart money.
Z kolei Narodowe Centrum Badań i Rozwoju wprowadziło nowoczesne publiczno-prywatne mechanizmy wsparcia z udziałem funduszy wysokiego ryzyka. Korzystając z know-how, wiedzy i globalnych powiązań doświadczonych w inkubowaniu projektów funduszy wysokiego ryzyka w ramach programów z rodziny BRIdge inwestują wspólnie w nowatorskie projekty, wspierając komercjalizację wyników prac B+R.
***
Agencja Rozwoju Przemysłu S.A. to spółka Skarbu Państwa. Od początku swojej działalności (1990 r.) odpowiada na najważniejsze potrzeby polskiej gospodarki. Dziś ARP S.A. jest dynamiczną spółką, której strategia opiera się na trzech równorzędnych filarach: innowacjach, restrukturyzacji i inwestycjach. Portfel spółek ARP S.A. obejmuje m.in. przedsiębiorstwa produkcyjne działające w sektorach: budowlanym, energetycznym, elektromaszynowym, a także w obszarze wzornictwa przemysłowego czy innowacji. ARP sprawuje nadzór nad dwiema specjalnymi strefami ekonomicznymi: SSE EURO-PARK MIELEC oraz TSSE EURO-PARK WISŁOSAN.
Narodowe Centrum Badań i Rozwoju jest agencją wykonawczą Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Wspiera tworzenie nowoczesnych rozwiązań i technologii poprzez finansowanie projektów badawczo - rozwojowych, ukierunkowanych na zacieśnienie współpracy sektora nauki i gospodarki. Wśród programów NCBR znajduje się m.in. nowatorski program BRIdge, który oferuje publiczno-prywatne wsparcie komercjalizacji wyników prac B+R z udziałem funduszy typu venture capital.
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 02.10.2015, 17:43 |
Źródło informacji | Narodowe Centrum Badań i Rozwoju |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |