Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- CIR informuje:
2 października w Kancelarii Premiera odbyło się spotkanie poświęcone bohaterowi publikacji autorstwa Jolanty Adamskiej i Andrzeja Przewoźnika pt. „Kazimierz Skarżyński (1887-1962). W imię prawdy o Zbrodni Katyńskiej”.
Książka o życiu zapomnianego bohatera
Kazimierz Skarżyński był autorem poufnego sprawozdania Polskiego Czerwonego Krzyża z prac ekshumacyjnych w Katyniu pod Smoleńskiem w 1943 r., tzw. „Raportu z Katynia”. Przez długi okres fakty ustalone w raporcie były podstawą wiedzy na temat tej zbrodni. Dokument do dziś stanowi fundamentalne świadectwo w sprawie Zbrodni Katyńskiej.
W piątkowym spotkaniu poświęconym temu bohaterowi, uczestniczyli m.in. szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jacek Cichocki, Naczelny Dyrektor Archiwów Państwowych dr hab. Władysław Stępniak i członkowie Rodzin Katyńskich.
„Żebyśmy mogli właściwie docenić naszą teraźniejszość, ze spokojem i nadzieją patrzeć w przyszłość, musimy dbać o to co było - musimy dbać o naszą pamięć. Cieszę się, że teraz możemy to robić” – powiedział szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.
Minister Jacek Cichocki podczas spotkania przypomniał, że w ostatnich tygodniach miało miejsce wiele wydarzeń związanych z pielęgnowaniem pamięci narodowej. Podkreślił, że we wrześniu otwarto Muzeum Katyńskie oraz powstał panteon-mauzoleum na Powązkach, w którym zostały z honorami pochowane szczątki Żołnierzy Niezłomnych-Wyklętych. „Zostali przywróceni pamięci narodowej” – dodał.
Przy tej okazji, minister Jacek Cichocki podkreślił również zasługi śp. Andrzeja Przewoźnika, współautora książki. „Jeżeli ktoś solidnie i rzetelnie wykonuje swoją pracę, to nawet po śmierci jego dzieło trwa” – powiedział szef kancelarii premiera, nazywając go jednym ze „strażników pamięci”.
Minister Cichocki przypomniał, że w lipcu tego roku prezydent Bronisław Komorowski odznaczył pośmiertnie Kazimierza Skarżyńskiego Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski. „Wspaniałym dopełnieniem tego uhonorowania jest książka” – powiedział.
Sylwetka Kazimierza Skarżyńskiego
Kazimierz Skarżyński urodził się w 1897 r. na Mazowszu w pałacu w Kroczewie (obecnie powiat płoński). Ukończył Szkołę Nauk Politycznych w Paryżu i Naczelny Instytut Handlowym w Antwerpii.
W styczniu 1940 r. wszedł w skład zarządu głównego PCK. W kwietniu 1943 r., po wkroczeniu Niemiec na tereny ZSRR i ujawnieniu grobów żołnierzy polskich pod Smoleńskiem, wynegocjował udział Komisji Technicznej PCK w ekshumacji grobów. Na podstawie zgromadzonego materiału stworzył pierwszy tzw. "Raport z Katynia". Był także faktycznym organizatorem prac komisji, która od 17 kwietnia do 7 czerwca 1943 r. prowadziła prace przy ekshumacji z dołów śmierci i pochowaniu zwłok.
Po wojnie był kilkukrotnie przesłuchiwany przez komunistyczne służby bezpieczeństwa, nie uległ naciskom i nie poświadczył winy Niemców za Katyń. Zagrożony aresztowaniem, wiosną 1946 r. wraz z rodziną opuścić kraj. Zamieszkał w Kanadzie, skąd już nigdy nie wrócił do Polski. Zmarł w 1962 r.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)
kom/ mkz/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 02.10.2015, 19:35 |
Źródło informacji | CIR |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |