Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Debata na ten temat odbyła się w piątek w trakcie posiedzenia komisji COTER Europejskiego Komitetu Regionów (KR) - unijnego organu doradczego, w którym zasiadają przedstawiciele samorządów z całej UE. Europejscy samorządowcy opowiadają się za "wyjściem poza PKB", ponieważ ich zdaniem stosowanie tylko jednego wskaźnika ekonomicznego nie oddaje w pełni rzeczywistości.
Jak poinformowało Biuro Wielkopolski w Brukseli, unijni samorządowcy kwestionują przydział środków z funduszy strukturalnych po 2020 roku oparty wyłącznie na wskaźniku PKB per capita. Obecnie większość funduszy strukturalnych kierowana jest do regionów NUTS 2, w których PKB na mieszkańca wynosi mniej niż 75% średniej dla 28 krajów UE.
Z powodu przekroczenia tego progu do regionów lepiej rozwiniętych zaliczono Mazowsze, które w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego w tej perspektywie finansowej uzyskało ok. 700 mln euro mniej niż w poprzedniej.
Tymczasem członkowie KR-u zaproponowali m.in., by przy mierzeniu rozwoju uwzględniać również wskaźniki społeczne i środowiskowe, co umożliwiłoby objąć pomiarem postęp w różnych dziedzinach. - To, co mierzymy, wpływa na to, co robimy - argumentowali.
Biorący udział w debacie przedstawiciel Komisji Europejskiej do propozycji poszerzenia listy mierzonych wskaźników odniósł się z rezerwą, natomiast przedstawiciel Eurostatu (urząd statystyczny UE) zaznaczył, że dyskusję dotyczącą "wyjścia poza PKB" ocenia pozytywnie.
Komisja Polityki Spójności Terytorialnej i Budżetu UE (COTER) zajmuje się w szczególności kwestiami dotyczącymi spójności ekonomicznej, społecznej i terytorialnej oraz funduszy strukturalnych. W komisji zasiada m.in. marszałek województwa wielkopolskiego Marek Woźniak, który pełni jednocześnie funkcję wiceprzewodniczącego Komitetu Regionów.
KR jest organem doradczym Unii Europejskiej, w skład którego wchodzą przedstawiciele samorządów z 28 krajów. Komisja Europejska, Parlament Europejski i Rada Unii Europejskiej muszą zasięgać opinii Komitetu Regionów w odniesieniu do dziedzin polityki mających wpływ na regiony i miasta. Jeśli komitet uzna, że zostały naruszone jego prawa, może wnieść skargę do Trybunału Sprawiedliwości.
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 05.10.2015, 18:19 |
Źródło informacji | Centrum Prasowe PAP |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘPozostałe z kategorii
-
Image
Prof. Jacek Sierak z SGH: miasta nie wiedzą, jakich usług zdrowotnych będą potrzebować w przyszłości PAP
Władze miast powiatowych mają ograniczoną wiedzę, jeśli chodzi o to, jakie usługo zdrowotne będą u nich realizowane w przyszłości - wskazuje prof. Jacek Sierak, kierownik Katedry Ekonomiki i Finansów Samorządu Terytorialnego Szkoły Głównej Handlowej. „Są to inwestycje bezpośrednio miejskie, jak i innych podmiotów. W ostatnich latach duże miasta funkcjonowały w warunkach bardzo dużej niepewności finansowej. Trudno jest też zidentyfikować prawdziwą liczbę mieszkańców tych miast” - mówi ekspert.- 22.11.2024, 15:32
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: PAP MediaRoom
-
Image
Projekt Baltica 2 przechodzi z fazy przygotowania inwestycji do realizacji PAP
„Trwają przygotowania lądowej części projektu. Rok 2027 to etap instalacji morskich turbin wiatrowych i oddanie całego przedsięwzięcia do eksploatacji. A późnej kilkadziesiąt lat efektywnej produkcji zielonej energii dla polskich odbiorców” – mówił Bartosz Fedurek, prezes zarządu PGE Baltica, podczas konferencji Offshore Wind Poland 2024. Baltica 2 jest wspólnym projektem PGE i Ørsted.- 22.11.2024, 14:04
- Kategoria: Nauka i technologie
- Źródło: PAP MediaRoom
-
Kraj kontrastów. Kazachstan stawia na rozwój turystyki i zaprasza do odwiedzin
Od kosmopolitycznej stolicy Astany przez spokojny region Ałmaty z malowniczymi górami, rwącymi rzekami i krystalicznie czystymi jeziorami po mistyczne pustynie Mangystau oraz starożytne miasta Jedwabnego Szlaku - Kazachstan ma wiele do zaoferowania. I doskonale zdaje sobie z tego sprawę.- 22.11.2024, 13:16
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: Ambasada Kazachstanu