Newsletter

UOKiK: seminarium UOKiK i CARS na temat porozumień wertykalnych (komunikat)

13.10.2015, 19:45aktualizacja: 13.10.2015, 19:45

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- UOKiK informuje:

Jak powinny być oceniane porozumienia wertykalne? Uczestnicy międzynarodowego seminarium organizowanego przez UOKiK i Centrum Studiów Antymonopolowych i Regulacyjnych UW (CARS) dyskutowali dziś na temat doświadczeń różnych krajów w tym obszarze. W spotkaniu wzięli udział eksperci z Komisji Europejskiej, urzędów ochrony konkurencji, a także wybitni przedstawiciele środowisk akademickich i praktycy

Porozumienia wertykalne zawierane są pomiędzy przedsiębiorcami, którzy nie rywalizują bezpośrednio ze sobą lecz działają na różnych szczeblach obrotu (np. producent-dystrybutor).

Urzędy zajmujące się ochroną konkurencji stoją obecnie przed wyzwaniem, w jakich sytuacjach uzasadniona jest ich interwencja, jak ocenić efekty porozumienia wertykalnego dla konkurencji oraz jego pozytywne i negatywne skutki dla rynku? Na ten temat dyskutowali goście międzynarodowego seminarium organizowanego przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów oraz Centrum Studiów Antymonopolowych i Regulacyjnych Uniwersytetu Warszawskiego. W spotkaniu wzięli udział eksperci z Komisji Europejskiej, urzędów ochrony konkurencji z państw członkowskich UE, a także wybitni przedstawiciele środowisk akademickich i praktycy. Seminarium poprzedziło konferencję Ekonomia Ochrony Konkurencji.

Porozumienia wertykalne pomiędzy przedsiębiorstwami mogą zarówno przynosić korzyści i jak i ograniczać konkurencje oraz dobrobyt konsumentów. Dla zidentyfikowania, z którym przypadkiem mamy do czynienia kluczowa jest analiza ekonomiczna – powiedział Prezes UOKiK Adam Jasser podczas otwarcia seminarium.

Przemówienia wprowadzające wygłosili prof. William E. Kovacic były szef amerykańskiego odpowiednika UOKiK - Federalnej Komisji Handlu (Federal Trade Commision), a także Guillaume Loriot, dyrektor Dyrekcji Generalnej ds. Konkurencji KE.

Prof. Kovacić podkreślił rolę polskiego Urzędu w rozwoju prawa konkurencji na rynkach wschodzących. Powiedział również, że tradycyjny podział pomiędzy porozumieniami wertykalnymi a horyzontalnym coraz bardziej zaciera się i są one ze sobą często silnie powiązane. Zwrócił również uwagę, że skuteczny program compliance w przedsiębiorstwach możliwy jest jedynie poprzez aktywny monitoring potencjalnych nieprawidłowości.

Guillaume Loriot wskazał, że wraz z rozwojem nowych technologii może dochodzić do częstszego zawierania porozumień wertykalnych. Jednocześnie podkreślił, że prawo konkurencji ma pozwolić konsumentom na czerpanie korzyści z rozwoju e-commerce.

Spotkanie składało się z dwóch części. Pierwsza z nich dotyczyła interwencji organów ochrony konkurencji w przypadku porozumień wertykalnych. Wzięli w nim udział prof. Anna Fornalczyk, pierwszy Prezes polskiego Urzędu Antymonopolowego, szefowie holenderskiego i litewskiego: Chris Fonteijn i Sarunas Keserauskas oraz Luc Peeperkorn z Dyrekcji Generalnej ds. Konkurencji KE, prof. Carsten Becker, z niemieckiego Bundeskartellamtu oraz Craig Conrath z Departamentu Sprawiedliwości USA. Uczestnicy panelu zgodzili się, że każde porozumienie wertykalne powinno być analizowane indywidualnie, a urzędy powinny mieć jasne kryteria oceny takich spraw.

Drugi panel dotyczył porozumień wertykalnych w sektorze e-commerce. Wzięli w nim udział m.in. Thomas Kramler z Dyrekcji Generalnej ds. Konkurencji KE, Jose Rivas, profesor wizytujący w Kolegium Europejskim w Natolinie, a także prof. Ioannis Lianos z Uniwersytetu College London oraz Nikodem Szadkowski, zastępca dyrektora Departamentu Analiz Rynku UOKiK.

Zapis wideo z seminarium będzie dostępny na stronie internetowej UOKiK do 23 października br.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ mkz/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 13.10.2015, 19:45
Źródło informacji UOKiK
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii