Newsletter

MRiRW ws. dopłat bezpośrednich: PiS -anie manipulacji (komunikat)

14.10.2015, 18:44aktualizacja: 14.10.2015, 18:44

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MRiRW informuje:

Dopłaty bezpośrednie w Polsce bliskie średniej unijnej, a wydatki na PROW 2014-2020 nie mniejsze niż w poprzedniej perspektywie finansowej. Ministerstwo rolnictwa przekazuje fakty i wyjaśnienia dotyczące dzisiejszych rewelacji przedstawionych na konferencji Prawa i Sprawiedliwości.

Informację polityków PiS na temat dopłat bezpośrednich należy uznać za nieobiektywną z uwagi na fakt, że odnosi się ona jedynie do jednego państwa członkowskiego (Niemiec), a więc nie odzwierciedla faktycznej sytuacji w całej UE. Tymczasem rolnicy z Polski mogą liczyć na wyższe średnie stawki płatności niż np. ich farmerzy z Hiszpanii, Wielkiej Brytanii czy Portugalii. W UE nie ma równych dopłat bezpośrednich, każdy kraj ma inne stawki. Polskie dopłaty po dodaniu funduszy z 1 filara Wspólnej Polityki Rolnej (dopłaty bezpośrednie) i 2 filara WPR (rozwój obszarów wiejskich) nie odbiegają znacznie od średniej unijnej. Różnice wynikają z innego modelu dystrybucji funduszy pomiędzy Polską, a krajami starej UE. W państwach takich jak Francja czy Niemcy najwięcej pieniędzy idzie na 1 filar, mniej na 2 filar. Z kolei w Polsce 2 filar czyli „Program Rozwoju Obszarów Wiejskich” to znaczące uzupełnienie budżetu pomocy dla rolników.

W informacji polityków PiS nie uwzględniono również faktu, że płatności bezpośrednie w Polsce i w Niemczech mają inną strukturę. W szczególności informacja ta nie uwzględnia faktu, że znaczna część płatności w Polsce (15% koperty krajowej) jest przyznawana w formie płatności związanych z produkcją ukierunkowanych na wsparcie wybranych, wrażliwych sektorów działalności rolniczej. Dzięki takiemu ukierunkowanemu zróżnicowaniu wsparcia rolnik aktywny może uzyskać płatności nawet w wysokości 500 euro/ha. Niemcy nie wdrażają płatności związanych, dlatego też rolnicy w Niemczech nie mogą liczyć na tego typu wsparcie (np. brak wsparcia do zwierząt).

W odniesieniu do informacji dotyczących Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich politycy Prawa i Sprawiedliwości „zapomnieli” dodać kilku istotnych faktów.

Koncepcja wykorzystania funduszy UE w Polsce, w tym w zakresie wsparcia polityki rozwoju obszarów wiejskich w okresie programowania 2014-2020 uległa zasadniczym zmianom w porównaniu do okresu 2007-2013. W ramach postanowień zawartych w dokumencie Umowy Partnerstwa uznano, że wsparcie rozwoju obszarów wiejskich, które w okresie 2007-2013 realizowane było z budżetu PROW 2007-2013, należy wzmocnić środkami pochodzącymi z Polityki Spójności – a więc środkami nie wchodzącymi formalnie do budżetu PROW 2014-2020. Wsparcie rozwoju obszarów wiejskich z budżetu Polityki Spójności dotyczyć będzie m. in. rewitalizacji społecznej i infrastrukturalnej, rozwoju przedsiębiorczości i lepszego wykorzystania kapitału ludzkiego, w tym reorientacji zawodowej rolników oraz infrastruktury wodno-kanalizacyjnej i przeciwpowodziowej.

W konsekwencji podjętych decyzji, na rozwój obszarów wiejskich do roku 2020 przeznaczono kwotę: 13,5 mld euro w ramach PROW 2014-2020 (w tym 4,9 mld euro środków z budżetu kraju) oraz kwotę 5,2 mld euro w ramach Polityki Spójności – czyli łącznie co najmniej 18,7 mld euro. W okresie 2007-2013 na rozwój obszarów wiejskich w ramach PROW 2007-2013 przeznaczono kwotę ok. 17,2 mld euro, w tym z budżetu kraju kwotę ok. 4 mld euro.

Analizując poziom wydatków na rozwój obszarów wiejskich w różnych perspektywach finansowych, nie należy ograniczać się wyłącznie do cząstkowych informacji dot. np. wkładu Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich.

Istotą II filara Wspólnej Polityki Rolnej, a więc wsparcia rozwoju obszarów wiejskich, jest konieczność włączenia do finansowania środków pochodzących z budżetu kraju. W okresie 2014-2020 wkład budżetu państwa na rzecz PROW 2014-2020 będzie wynosił przeszło 4,9 mld euro, a więc będzie wyższy niż w okresie 2007-2013.

Powyższe wskazuje, że rozwój obszarów wiejskich w perspektywie finansowej 2014-2020 finansowany będzie na wyższym poziomie niż w okresie 2007-2013, a dodatkowo dzięki zastosowaniu mechanizmów skoordynowanego i komplementarnego wydatkowania funduszy UE, jakość i skuteczność realizowanych działań na rzecz rozwoju obszarów wiejskich będzie znacznie wyższa.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ ksi/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 14.10.2015, 18:44
Źródło informacji MRiRW
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ