Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- MIR informuje:
Oficjalne otwarcie Centrum Cyklotronowego Bronowice zwieńczyło kilkuletnią budowę jednego z najnowocześniejszych na świecie ośrodków tego typu. Instytut Fizyki Jądrowej PAN zrealizował inwestycję dzięki ponad 265 mln zł dofinansowania z Programu Innowacyjna Gospodarka.
Nowo powstały budynek z bunkrem osłonowym wyposażono w cyklotron Proteus C-235 i stanowiska Gantry, umożliwiające przeprowadzanie terapii protonowej. To najnowsza metoda leczenia nowotworów usytuowanych w szczególnie trudnych miejscach, których usunięcie w tradycyjny sposób jest niemożliwe lub naraża chorego na poważne powikłania. Terapia ta stosowana jest jedynie w kilku ośrodkach na świecie, głównie w Stanach Zjednoczonych i Europie Zachodniej. Pacjenci w Polsce zyskują więc dostęp do metody leczenia dostępnej w najbardziej rozwiniętych krajach.
Zainstalowany w 2013 r. cyklotron Proteus jest uniwersalnym narzędziem pracy dla naukowców i lekarzy. Dzięki właściwościom urządzenia fizycy, inżynierowie i radiobiolodzy wykorzystują produkowane przez cyklotron wiązki protonów do badania właściwości materii, wrażliwości materiałów biologicznych na promieniowanie czy elektroniki przed lotami w kosmos. Jednocześnie cyklotron znajduje zastosowanie w terapii protonowej. To ważące 220 ton urządzenie rozpędza protony do dużych prędkości, a następnie naświetla nimi chore tkanki pacjenta.
Oddawane obecnie do użytku dwa stanowiska terapeutyczne gantry będą wykorzystywane przez lekarzy do napromieniania guzów nowotworowych od stycznia 2016 r. Oba stanowiska wyposażone są w najnowocześniejszy system z wiązką skanującą, umożliwiającą bardzo precyzyjne napromienienie objętości tkanki chorej, przy maksymalnym oszczędzeniu tkanek zdrowych.
Centrum Cyklotronowe Bronowice powstało w ramach dwóch projektów, dofinansowanych z Programu Innowacyjna Gospodarka: Narodowe Centrum Radioterapii Hadronowej – Faza 1: Centrum Cyklotronowe Bronowice oraz Centrum Cyklotronowe Bronowice – stanowisko Gantry. Ich łączna wartość to blisko 300 mln zł.
Więcej informacji znajduje się na stronie Instytutu Fizyki Jądrowej: http://www.ifj.edu.pl/ccb/
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)
kom/ tnt/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 15.10.2015, 16:05 |
Źródło informacji | MIR |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |