Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- MSZ informuje:
Polska znalazła się w gronie kilkunastu państw członkowskich Rady Europy, które jako pierwsze wypełniły krajowe procedury traktatowe pozwalające na podpisanie Protokołu do Konwencji Rady Europy, sporządzonej w Warszawie 16 maja 2005 roku. Dokument został podpisany 22 października 2015 r. w Rydze przez Artura Nowaka – Fara, podsekretarza stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych.
Najważniejszym celem Protokołu jest wprowadzenie karalności czynów związanych z działalnością tzw. zagranicznych bojowników terrorystycznych (foreign terrorist fighters), którzy obecnie zasilają szeregi organizacji terrorystycznych, głównie w Syrii oraz Iraku. Zgodnie z Protokołem za przestępstwo ma być uznane m.in. otrzymywanie szkolenia terrorystycznego, wyjazd za granicę w celu terrorystycznym, a także działalność w grupie terrorystycznej.
Tuż po ceremonii podpisania Protokołu odbyła się konferencja na temat terroryzmu pod przewodnictwem Igora Crnadaka, ministra spraw zagranicznych Bośni i Hercegowiny, która sprawuje przewodnictwo w Radzie Europy. Wystąpienia otwierające konferencję wygłosili m.in. Sekretarz Generalny Rady Europy Thorbjorn Jagland oraz wiceminister Artur Nowak – Far. - Konwencja Rady Europy o zapobieganiu terroryzmowi sporządzona w 2005 r. w Warszawie była bardzo ważnym krokiem w walce terroryzmem. Niestety zjawisko terroryzmu rozwija się, więc konieczne jest przyjęcie takich przepisów, które wzmocnią zdolność państw do przeciwdziałania nowym zagrożeniom – stwierdził wiceminister Nowak – Far. - Podpisany Protokół może służyć jako wzorcowy akt prawny stanowiący odpowiedź na nowe formy terroryzmu – dodał wiceminister.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść. (PAP)
kom/ ale/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 22.10.2015, 16:01 |
Źródło informacji | MSZ |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |