Newsletter

Polityka i społeczeństwo

RPO ws. ochrony ofiar przestępstw z nienawiści (komunikat)

26.10.2015, 14:25aktualizacja: 26.10.2015, 14:25

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- RPO informuje:

Do Biura RPO wpływają sygnały o dużej skali przemocy związanej z uprzedzeniami. Rzecznik Praw Obywatelskich zwrócił się do Ministra Sprawiedliwości w sprawie wzmocnienia reakcji państwa na tego typu przestępstwa.

Raporty organizacji pozarządowych ukazują niepokojący stopień przemocy i mowy nienawiści, z którymi stykają się przedstawiciele różnych mniejszości. Problem ten dotyka w szczególności osoby nieheteroseksualne, osoby transpłciowe, osoby z niepełnosprawnością i osoby starsze. Do kategorii przestępstw z nienawiści określonych w Kodeksie karnym należą obecnie przestępstwa popełniane z uwagi na narodowość, rasę, pochodzenie etniczne, wyznanie albo bezwyznaniowość ofiary. W ocenie Rzecznika, definicję tę należy rozszerzyć na przesłanki takie jak niepełnosprawność, wiek, orientacja seksualna i tożsamość płciowa.

Dr Sylwia Spurek, Zastępczyni RPO ds. Równego Traktowania: osoby, wobec których stosuje się przemoc ze względu na orientację seksualną, tożsamość płciową, wiek czy niepełnosprawność doświadczają często dramatycznego w skutkach naruszenia ich godności. Dlatego niezwykle istotne jest, aby sprawy tego rodzaju były skutecznie wykrywane, ścigane i karane. Nie można także zapomnieć o międzynarodowych zobowiązaniach, które wymagają od nas stanowczych i pilnych działań w walce z przestępstwami popełnianymi z nienawiści.

Anna Mazurczak, Zespół ds. Równego Traktowania i Ochrony Praw Osób z Niepełnosprawnościami Biura RPO: przestępstwa, których motywem jest przynależność ofiary do grupy wyjątkowo narażonej na dyskryminację i postrzeganej jako niezasługująca na ochronę, są szczególnym przejawem dyskryminacji. Zwiększenie ochrony ofiar takich przestępstw od lat zalecają Polsce międzynarodowe organy ochrony praw człowieka – Komitet Przeciwko Torturom, Komitet Praw Człowieka, Europejska Komisja Przeciwko Rasizmowi i Nietolerancji, Komitet Praw Dziecka.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ pd/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 26.10.2015, 14:25
Źródło informacji PAP Legislacja
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ