Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Korespondencje te, publikowane w prasie francuskiej, stanowią ciekawe uzupełnienie i ilustracje do opisywanych przez niego wydarzeń. Książka ta jest dosłownie kopalnią wiedzy na temat środowiska dziennikarzy (francuskich i polskich), polityków, artystów i przedstawicieli wielu innych profesji spotykanych przez autora. Pokazuje nie tylko wydarzenia widoczne, nagłaśniane przez media, lecz także kulisy rozmów i ich atmosferę.
Margueritte, jako rasowy dziennikarz, z niezwykłą dociekliwością obserwował i opisywał Polskę okresu komunizmu, czasów transformacji ustrojowej i jej konsekwencji. Jest to głębokie, krytyczne spojrzenie w przeszłość i współczesna refleksja...
Książka Bernarda Margueritte'a na pewno przyciągnie szerokie i wszechstronne rzesze czytelników. To tekst dla przeciętnego czytelnika zainteresowanego francuskim przekazem o Polsce, jego specyfiką i urokiem typowym dla pióra francuskiego dziennikarza, to także ważne wspomnienia i dokument dla okresu komunistycznego, to także w części dokument prasowy.
Prof. Małgorzata Gmurczyk-Wrońska - Instytut Historii Polskiej Akademii Nauk
Bernard Margueritte pod koniec lat 60. zaczął pracować w Polsce jako korespondent francuskiego "Le Monde". W 1968 r. dla prasy światowej był ważnym źródłem informacji o wypadkach marcowych. W 1971 r. władze PRL wydaliły go z Polski. W roku 1977 powrócił do Warszawy z USA, gdzie wykładał na Uniwersytecie Harvarda. Od tej pory przez wiele lat pracował jako korespondent mediów francuskich w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej. Swoistą popularność zdobył też, występując w telewizyjnych programach jak "Bliżej Świata" i "7 dni – świat" w których komentował wydarzenia, nie tylko polityczne. Przez wiele lat był felietonistą "Tygodnika Solidarność". Od 2001 jest prezesem międzynarodowej organizacji mediów "The International Communications Forum".
Z Polską związał nie tylko swoje życie zawodowe. Od 1967 r. jest żonaty z Polką.
Ostatnio wydał swoje "opus magnum" - kilkusetstronicową książkę "Bliżej Polski", w której przez pryzmat swoich korespondencji prasowych opisuje kilka etapów naszej najnowszej historii. Całość jest utrzymana w tonacji pamiętnikarsko-publicystycznej i przeplatana reprodukcjami gazetowych kolumn i fotografiami, co czyni ja szczególnie atrakcyjną.
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 28.10.2015, 17:12 |
Źródło informacji | Centrum Prasowe PAP |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘ