Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MSZ: minister Grzegorz Schetyna na konferencji „Silna ONZ. Lepszy świat”(komunikat)

03.11.2015, 16:06aktualizacja: 03.11.2015, 16:06

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MSZ informuje:

Polska ma dziś szczególne prawo oceniania minionych 70 lat funkcjonowania ONZ, żeby wyciągać wnioski i pytać: czy ONZ wypełniła postawione przed nią zadania i spełniła pokładane nadzieje – mówił dziś szef MSZ Grzegorz Schetyna otwierając konferencję poświęconą 70-leciu Organizacji Narodów Zjednoczonych.

Konferencja zwołana została dla uczczenia jubileuszu powstania ONZ, przypadającego 24 października 2015 r. oraz z okazji zbliżającego się Dnia Służby Zagranicznej RP. Zorganizował ją Departament Narodów Zjednoczonych i Praw Człowieka MSZ wspólnie z Instytutem Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.

Gospodarzem konferencji był minister spraw zagranicznych Grzegorz Schetyna, który dokonał jej otwarcia wspólnie z prof. Martą Kicińską, Prorektor Uniwersytety Warszawskiego. – To wielkie wyzwanie mówić o ONZ, która jest organizacją intrygującą i to nie tylko dla dyplomatów, ale też dla historyków. Powstając po II wojnie światowej była odpowiedzią na skuteczną politykę, która miała uchronić ludzkość przed klęską konfliktów zbrojnych – mówił szef MSZ podczas swojego wystąpienia. - Polska jako państwo, które mocno angażowało się w powołanie Organizacji Narodów Zjednoczonych, ma dziś szczególne prawo do oceniania minionych 70 lat jej funkcjonowania, żeby wyciągać wnioski i zadawać zasadnicze pytania: czy ONZ wypełniła postawione przed nią zadania, czy spełniła pokładane w niej nadzieje – dodał.

W trakcie konferencji debata prowadzona była w ramach trzech sesji panelowych poświęconych: ochronie praw człowieka, problemom pokoju i bezpieczeństwa międzynarodowego oraz zrównoważonemu rozwojowi. Uczestnicy dyskutowali o kierunkach dalszego rozwoju ONZ i miejscu organizacji w realizacji priorytetów polskiej polityki zagranicznej.

- ONZ ma fundamentalne znaczenie jeśli chodzi o skodyfikowanie tego, co dziś nazywamy: prawa człowieka – stwierdziła podsekretarz stanu MSZ Henryka Mościcka-Dendys podczas wtorkowej dyskusji. Wiceszefowa polskiej dyplomacji zaznaczyła też, że „prawa człowieka były od początku uważane za fundamentalny element działalności Organizacji”.

Wiceminister Artur Nowak-Far mówił z kolei o szansach Polski na otrzymanie statusu niestałego członka Rady Bezpieczeństwa ONZ w latach 2018-19: - Programowo widzimy nasze szanse jako istniejące i duże – stwierdził. Opowiedział też o priorytetach podkreślanych przez Polskę w ramach kampanii promocyjnej naszej kandydatury. – Są to zasady dobrego rządzenia, zapobieganie konfliktom oraz reforma ONZ. Zależy nam, aby jej organy działały dużo sprawniej, w szczególności w większym stopniu wykorzystując zwiększającą się elastyczność narzędzi prawnych, na podstawie, których funkcjonują – mówił.

W konferencji wzięło udział liczne grono naukowców, przedstawiciele służby dyplomatycznej, studenci oraz reprezentanci organizacji międzynarodowych w Polsce. Podczas paneli dyskusyjnych wypowiadali się m.in. prof. Roman Kuźniar i prof. Adam Rotfeld.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść. (PAP)

kom/ ale/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 03.11.2015, 16:06
Źródło informacji MSZ
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ