Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- MSZ informuje:
Szef polskiej dyplomacji Grzegorz Schetyna wziął w piątek udział w ceremonii wmurowania Aktu Erekcyjnego pod Centrum Kultury Polskiej i Dialogu Europejskiego – Dom Polski we Lwowie. Instytucja ta ma służyć społeczności Polaków we Lwowie i okolicach.
- Dom Polski we Lwowie jest wspólnym sukcesem wielu instytucji - stwierdził w czasie uroczystości szef MSZ Grzegorz Schetyna. - Wsparcie dla Polaków ziemi lwowskiej, i szerzej zagranicą, to przedmiot naszej ponadpartyjnej troski.?Obiecuję, że niezależnie od sytuacji politycznej nie porzucimy tego zobowiązania.
Dom Polski, którego budowa zostanie sfinansowana przez MSZ, ma być nowoczesną instytucją łączącą wiele zadań i celów. Najważniejszymi z nich będzie wspieranie i rozwój środowiska polskiego we Lwowie, a także promocja języka polskiego, kultury polskiej oraz sukcesu Polski po 1989 roku. Ma on być również miejscem aktywnego dialogu europejskiego, rozumianego nie tylko jako wspieranie europejskich i euroatlantyckich aspiracji Ukrainy, ale także refleksji nad relacjami polsko-ukraińskimi w ich bieżącym oraz historycznym kontekście.
W Akcie Erekcyjnym znalazły się słowa podkreślające wielokulturowy charakter miasta: „Lwów przez wieki był miastem ludzi mądrych, odpowiedzialnych i dumnych z ich wspólnego dorobku, będącego owocem tolerancji, współpracy i współistnienia wielu kultur (…). To dzięki nim, w otwartym dialogu, rodziły się nowe idee, kształtowały prądy artystyczne i filozoficzne, powstawały szkoły naukowe, które ze Lwowa promieniowały na świat. Centrum Kultury Polskiej i Dialogu Europejskiego – Dom Polski we Lwowie jest wznoszony z wolą kontynuowania tej tradycji historycznej (…)”.
Społeczność polska Lwowa szacowana jest dziś na ok. 20 tys. ludzi. W mieście istnieją dwie 11-klasowe szkoły z polskim językiem nauczania i cztery grupy przedszkolne. Działa tam także kilka zespołów artystycznych oraz kilkanaście organizacji społecznych, z których największym jest Towarzystwo Kultury Polskiej Ziemi Lwowskiej. Federacja Organizacji Polskich na Ukrainie (FOPNU), mająca siedzibę we Lwowie, zrzesza kilkadziesiąt podmiotów z całej Ukrainy i stanowi ważny głos Polaków na Ukrainie.
Strona polska od ponad 20 lat starała się o zgodę władz Lwowa na utworzenie Domu Polskiego. W czerwcu 2012 roku rząd Ukrainy przekazał na rzecz Miasta Lwów budynek przy ul. Szewczenki 3a we Lwowie, który wytypowany został jako lokalizacja przyszłego Domu Polskiego. 30 maja 2013 roku Rada Miasta Lwowa przyjęła uchwałę o przekazaniu tego budynku Federacji Organizacji Polskich na Ukrainie na maksymalny dopuszczalny przez prawo ukraińskie okres 49 lat. Formalne przekazanie działki nastąpiło 1 października 2015 roku.
Prace budowlane prowadzone będą przez Stowarzyszenie Wspólnota Polska ze środków MSZ. Budowa ośrodka ma potrwać według wstępnych szacunków około 2-3 lat.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)
kom/ pd/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 06.11.2015, 16:30 |
Źródło informacji | MSZ |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |