Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Według "Daily Telegraph" spadek cen ropy do tak niskiego poziomu to szok cenowy, który wręcz "zmusza (firmy) prowadzące odwierty do zrezygnowania z produkcji".
W środę amerykański resort energii poinformował, że w ubiegłym tygodniu rezerwy surowca wzrosły o 300 tys. baryłek; znaczące jest jednak przede wszystkim to, że był ósmy kolejny tydzień magazynowania ropy, którą producenci, przy tak niskich cenach, wolą przechować.
Magazyny w Stanach Zjednoczonych - i nie tylko - są niemal w pełni wykorzystane, więc ropa składowana jest na okrętach. "Co najmniej 100 mln baryłek jest obecnie przechowywanych na tankowcach w oczekiwaniu na odbicie się cen" - napisał "The Telegraph".
Prognozy dotyczące popytu i podaży również wskazują raczej na to, że kryzys nadpodaży ropy utrzyma się. Przede wszystkim Organizacja Państw Eksportujących Ropę (OPEC) nie ma raczej zamiaru obniżyć produkcji, walcząc o zachowanie udziału w rynku i wyniszczenie konkurencji. Arabia Saudyjska, najważniejszy gracz w OPEC, liczy na to, że wysokie koszty produkcji w innych krajach złamią w końcu rywali.
Jednak amerykańskie firmy eksploatujące złoża łupkowe nauczyły się drastycznie ciąć koszty produkcji i wbrew oczekiwaniom nie wypadają z rynku. "Produkcja w USA utrzymuje się na mniej więcej stałym poziomie 9,1 mln baryłek dziennie, konfundując ekspertów, którzy od dawna przepowiadali, że niskie ceny ropy zabiją kosztowną produkcję z łupków i pozwolą zrównoważyć rynek" - pisze "The Week". (PAP)
fit/ mc/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 20.11.2015, 17:17 |
Źródło informacji | Media |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |