Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Konferencję otworzył prezes UDT Mieczysław Borowski, przedstawiając tematykę tegorocznej edycji, której wspólnym mianownikiem było bezpieczeństwo techniczne i gospodarcze Polski.
"UDT stawia na partnerstwo i współpracę wspierającą rozwój i konkurencyjność polskich przedsiębiorstw. Chcemy wychodzić naprzeciw oczekiwaniom firm w kwestii zmniejszania kosztów dozoru poprzez wdrażanie zastępczych metod badawczych, badań materiałowych i kompleksowej diagnostyki instalacji przemysłowych" - powiedział prezes Mieczysław Borowski.
Uczestnikami panelu "Rola państwa w gospodarce" byli: Andrzej Sadowski, założyciel i prezydent Centrum im. Adama Smitha i Marek Zuber, ekonomista i analityk rynków finansowych.
„Jeżeli mówimy o obrazie człowieka, nie różnimy się zbyt od tego sprzed dwóch tysięcy lat. (…) Alan Greenspan powiedział: pomyliłem się sądząc, że racjonalizm wygra z chciwością. W 2008 i 2009 roku okazało się, że nie udaje nam się zapobiec kryzysom i recesji. Poszliśmy do przodu, ale w obrazie człowieka od samego początku niewiele się zmieniło. (…) Największy dobrobyt występuje w krajach najbardziej wolnych gospodarczo i najbogatszych. Bogactwo jest tam, gdzie państwo wydaje mniej naszych pieniędzy” - powiedział Marek Zuber
"Etyka jest jednym z rozstrzygających czynników ekonomicznych. Dzięki etyce i moralności spadają koszty transakcyjne w społeczeństwie. Pisemne kontrakty pojawiły się dopiero po wielkim kryzysie. Wcześniej wystarczył uścisk dłoni, zaufanie. (…) Żyjemy w smogu prawnym. Dzisiaj możemy robić tylko to, co jest zapisane w ustawie. W Polsce tak zadecydował sąd, odwracając dotychczasową logikę, obowiązującą w latach 90-tych, że to co nie jest zabronione jest dozwolone. Jak konkurować w takich warunkach? Państwo, które pogrąża się w regulacjach nie jest w stanie sprawnie funkcjonować" - powiedział Andrzej Sadowski.
"Bardzo trudno jest konkurować wyznając zasady wolnej konkurencji, gdy druga strona tego nie robi. (…) Wspieranie narodowych gospodarek funkcjonuje ponad wolną konkurencją" - podkreślił Marek Zuber
Drugi panel dyskusyjny dotyczył cyberbezpieczeństwa.
"W mediach brakuje informacji o atakach w cyberprzestrzeni. (…) Firmy powinny prowadzić szkolenia i stale informować pracowników o zagrożeniach cybernetycznych, ćwiczyć i uczyć właściwych zachowań, obserwować reakcje pracowników" - stwierdził Rafał Jaczyński, dyrektor, lider PwC Cyber Security na Europę Środkową.
Andrzej Sadłowski wyraził opinię, że trudno wskazać w Polsce instytucję państwową, która wspiera przedsiębiorców w zapewnianiu cyberbezpieczeństwa. "Nawet w przypadku infrastruktury krytycznej wsparcie ze strony państwa w zakresie cyberbezpieczeństwa nie wyszło poza plany".
Rafał Jaczyński stwierdził, że moment, kiedy hakerowi uda się zbliżyć do instalacji przemysłowej, to "koniec gry". "Niestety ci, którzy projektowali systemy sterujące nie myśleli o hakerach. Obecnie potrzebujemy dobrych zabezpieczeń".
W trzecim panelu poświęconym nowoczesnym metodom badawczym dr hab. inż. Janusz Dobrzański, prof. nzw. reprezentujący Instytut Metalurgii Żelaza im. Stanisława Staszica zwrócił uwagę, że bloki energetyczne eksploatujemy dłużej niż ich założony czas życia dzięki temu, że do ich budowy stosowano materiały o parametrach wyższych od niezbędnych i zakładano wyższe parametry ich pracy. Stwierdził także, że stwierdził, że nadal mamy do czynienia z prymatem ekonomii nad bezpieczeństwem.
"Optymistyczne jest, że rozmawiamy tu na temat bezpieczeństwa bloków energetycznych, a nie tylko o ich ekonomii" - dodał Lesław J. Kwiatkowski.
Więcej: udt.gov.pl
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
POBIERZ ZAŁĄCZNIKI
| Data publikacji | 27.11.2015, 17:17 |
| Źródło informacji | Urząd Dozoru Technicznego |
| Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Pozostałe z kategorii
-
Image
Raport: Potrzeby mieszkaniowe Polaków: własność celem, najem etapem przejściowym
Polacy nie chcą być najemcami „przez całe życie”. Aż 71 proc. uważa, że tylko własne mieszkanie zapewnia dobre życie, a brak dostępnych cenowo lokali wpływa na decyzje o dzieciach i emigrację młodych.- 16.01.2026, 16:32
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: Polski Związek Firm Deweloperskich
-
Image
Konferencja prasowa pt. „Potrzeby mieszkaniowe Polaków - wnioski z badań i prognozy na 2026 rok. Opinie społeczne, oczekiwania wobec polityki mieszkaniowej i scenariusze rozwoju rynku" PAP
Termin: 16.01.2026, godz. 10:00- 16.01.2026, 16:01
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: Polski Związek Firm Deweloperskich
-
Rimini Street uhonorowana wieloma nagrodami branżowymi w dowód uznania innowacji w dziedzinie AI, kultury ukierunkowanej na klienta, doskonałości technicznej i wpływu na działalność biznesową
Wyróżnienia obejmują nagrody Tech Ascension Award w kategorii „Rozwiązanie Agentowe Roku wspomagane AI”, Top Tech of the Year Award (Las Vegas), Silver Globee Award w kategorii „Zespół Roku ds. Obsługi Klienta” oraz nagrodę w kategorii „Kobiety na czele IT” przyznaną klientowi - firmie Hitachi Vantara- 16.01.2026, 14:40
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: Business Wire
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘ