Pobierz materiał i Publikuj za darmo
"Ta sytuacja wymaga, ta chwila wymaga, byśmy nie wyjechali z Paryża bez ambitnej, inkluzywnej i trwałej globalnej umowy klimatycznej" - powiedział Kerry. Dodał, że to jest czas na takie porozumienie "po dekadach pracy, półśrodków, nieudanych prób".
Podkreślił, że rozwiązaniem problemów wynikających ze zmian klimatycznych jest polityka energetyczna. "Oczywiście będziemy pompować gaz i ropę przez lata, wiemy to. Ale nawet narody, których gospodarki zależą w dużym stopniu od produkcji ropy, dywersyfikują się w kierunku energii odnawialnej" - mówił.
Kerry zwrócił też uwagę na potrzebę wspierania najbardziej narażonych krajów w ich adaptacji do zmian klimatu, i zapowiedział, że USA do 2020 r. podwoją finansowanie grantów na ten cel, do 860 mln dolarów. Otrzymał za to brawa z sali.
Trwająca do 11 grudnia paryska konferencja klimatyczna krajów ONZ ma się zakończyć globalnym porozumieniem klimatycznym. Chodzi o to, by dzięki zadeklarowanym działaniom nie dopuścić do większego wzrostu średnich temperatur na świecie niż 2 stopnie Celsjusza w porównaniu z erą przedindustrialną. (PAP)
jzi/ kot/ mc/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 09.12.2015, 16:48 |
Źródło informacji | PAP |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |