Newsletter

Trwają prace nad stworzeniem rezerwy strategicznej węgla

10.12.2015, 15:59aktualizacja: 10.12.2015, 15:59

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Badane są możliwości finansowe stworzenia rezerwy strategicznej w postaci surowców takich jak węgiel – potwierdził w Sejmie minister energii Krzysztof Tchórzewski. Był on pytany o planowany zakup zapasów węgla przez Agencję Rezerw Materiałowych.

Minister przekonywał, że takie działania umożliwia ustawa o rezerwach strategicznych. Wyraził przekonanie, że planowany zakup węgla ze zwałów przez ARM nie może być traktowany jako element interwencji rynkowej.

Zgodnie z piątkową zapowiedzią premier Beaty Szydło, rządowa ARM ma kupić węgiel znajdujący się na zwałach przy kopalniach, zapewniając im w ten sposób finansowanie w najbliższych miesiącach.

O szczegóły związane z tymi planami pytał w czwartek w Sejmie poseł Nowoczesnej Zbigniew Gryglas. Ocenił, że gromadzenie rezerw ropy naftowej i gazu, w dużej części importowanych, jest zrozumiałe, natomiast w przypadku produkowanego w Polsce węgla nie ma takiej potrzeby. Firmy energetyczne mają obowiązek posiadania 40-dniowych zapasów węgla - wskazał. „W dotychczasowej praktyce te zapasy były wystarczające, tym bardziej, że w ostatnim czasie spółki sektora zgromadziły większe zasoby węgla, w ilości ok. 3 miesięcy zapotrzebowania” - dodał.

Poseł pytał, czy plan zakupu przez ARM węgla ze zwałów ma charakter interwencji na rynku, czy też jest elementem szerszego programu restrukturyzacji górnictwa, a może działaniem doraźnym, którego celem jest pokrycie najpilniejszych zobowiązań. Poseł chciał też wiedzieć jaka będzie polityka ARM – czy węgiel pozostanie na kopalnianych zwałach, czy też w punktach Agencji i jak będzie zbywany surowiec z rezerw. Przypomniał, że węgla nie można przetrzymywać zbyt długo, bo traci swą kaloryczność. (PAP)

kon/ dym/ woj/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 10.12.2015, 15:59
Źródło informacji PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ