Newsletter

Inteligentny Rozwój szansą na wzrost innowacyjności polskiej gospodarki

17.12.2015, 16:40aktualizacja: 17.12.2015, 16:40

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju
Narodowe Centrum Badań i Rozwoju
Program Operacyjny Inteligentny Rozwój (POIR) na lata 2014-2020 to rządowy program realizowany w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, dzięki któremu na projekty badawczo-rozwojowe Narodowe Centrum Badań i Rozwoju przeznaczy blisko 6 mld euro.

Beneficjentami programu mogą być zarówno przedsiębiorcy, jak i jednostki naukowe, uczelnie wyższe, fundusze venture capital, sieci aniołów biznesu , a nawet sami doktoranci. Źródło finansowania znajdzie dla siebie każdy innowator, chcący realizować swoje przełomowe projekty. POIR kładzie nacisk na budowę gospodarki opartej na wiedzy i ma przede wszystkim prowadzić do wzmocnienia sektora nauki oraz wspomóc aktywnie działające instytucje ze świata nauki i biznesu. Zakres POIR obejmuje realizację czterech osi priorytetowych skierowanych do innowatorów. Oś I służy wsparciu prowadzenia prac badawczo-rozwojowych przez przedsiębiorstwa oraz konsorcja naukowo-badawcze. Działania w ramach II osi mają wspierać otoczenie i potencjał przedsiębiorstw do prowadzenia działalności badawczo-rozwojowej i innowacyjnej. III oś z kolei dotyczy wdrażania innowacji w przedsiębiorstwach, a IV zwiększenia potencjału naukowo-badawczego i skierowana jest w dużej mierze do konsorcjów naukowo-przemysłowych.

POIR umożliwia inwestowanie w podmioty, które stymulują w rozwój kluczowych branż gospodarki naszego kraju. Doskonałym przykładem zaangażowania w obiecujące sektory gospodarki są pilotażowe programy sektorowe, m.in. INNOLOT - innowacyjne lotnictwo” czy „INNOMED - program badań naukowych i prac rozwojowych dla sektora gospodarki w obszarze medycyny innowacyjnej”, realizowane przez NCBR. Wsparcie dla przedsiębiorców udzielane jest na podobnych zasadach, np. w konkursie „Szybka ścieżka” a dla konsorcjów naukowo-przemysłowych w ramach „Projektów aplikacyjnych”. W tych konkursach niezależni eksperci oceniają, czy projekty odpowiadają na realne zapotrzebowanie rynkowe, weryfikują ich innowacyjność, sprawdzają poziom opłacalności oraz czas wdrożenia. Tak mocne powiązanie prac rozwojowo-badawczych z realiami rynku wynika z założenia, że dzięki beneficjentom zwiększy się konkurencyjność polskiej gospodarki, a zainwestowane pieniądze przełożą się na wzrost wartości PKB.

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 17.12.2015, 16:40
Źródło informacji NCBR
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ