Newsletter

Nauka i technologie

Mała retencja - wielki efekt

18.12.2015, 14:45aktualizacja: 18.12.2015, 14:45

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Zbiornik retencyjny w Nadleśnictwie Łosie
Zbiornik retencyjny w Nadleśnictwie Łosie
Ubiegłoroczne rekordowo upalne lato sprawiło, że wszyscy zadawaliśmy sobie pytanie, jak zapobiegać skutkom suszy. W przypadku wody jednak niebezpieczny bywa również jej nadmiar. Polscy leśnicy zdają sobie sprawę z tych zagrożeń i dlatego od lat 90 XX w. realizują inwestycje z zakresu małej retencji, także na szczególnie narażonych na niszczącą siłę wody obszarach górskich.

Pierwszy taki projekt retencyjny na dużą skalę, dedykowany położonym w górach terenom leśnym Lasy Państwowe realizowały w perspektywie finansowej 2007-2013. Już osiągnięte pozytywne efekty oraz zdiagnozowane dalsze potrzeby w tym zakresie zaowocowały decyzją o jego kontynuacji w najbliższych kilku latach.

Działania retencyjne - nawet te polegające na budowie małych zbiorników wodnych oraz innych obiektów służących podpiętrzaniu oraz spowolnieniu szybkiego odpływu wody - mają wpływ nie tylko na lokalne ograniczenie zagrożenia powodziowego, lecz także na minimalizowanie strat powodowanych erozją wodną i suszą. Jest to istotne zwłaszcza w górach, gdzie specyficzne uwarunkowania środowiskowe oraz zmiany klimatyczne sprzyjają gwałtownym opadom deszczu, a w konsekwencji nagłym wezbraniom rzek i strumieni. Coraz częściej stanowią one zagrożenie dla zdrowia oraz życia ludzi i są przyczyną degradacji lokalnych ekosystemów.

W ramach planowanych działań priorytetowo traktowana będzie budowa i modernizacja kolejnych obiektów małej retencji. Ich najważniejszym zadaniem ma być magazynowanie wody - nie tylko w zbiornikach, lecz także na obszarach mokradłowych oraz w ściółce i glebie leśnej. Leśnicy planują również prace związane z zabezpieczeniem infrastruktury leśnej przed skutkami nadmiernej erozji wodnej.

Wzorem projektu z okresu 2007-2013 nowe działania także będą miały charakter prośrodowiskowy. Oznacza to, że stosowane będą rozwiązania w jak największym stopniu dostosowane do istniejących warunków przyrodniczo-krajobrazowych, z użyciem materiałów naturalnych takich jak: kamień, drewno, faszyna czy grunt lokalny.

Przedsięwzięcie obejmie swoim zasięgiem ekosystemy górskie i podgórskie południa kraju. Uczestniczyć w nim będzie kilkadziesiąt nadleśnictw z terenów wyżynnych i górskich z obszaru 5 województw: dolnośląskiego, opolskiego, śląskiego, małopolskiego i podkarpackiego.

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 18.12.2015, 14:45
Źródło informacji CKPŚ - Lasy Państwowe
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ