Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- MSWiA informuje:
12 osób zmarło w niedzielę w wyniku wychłodzenia organizmu, a dwie w wyniku zatrucia tlenkiem węgla. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz służby podległe apelują o rozwagę, ostrożność i reagowanie na los tych, którzy przebywają w nieogrzewanych pomieszczeniach.
3 stycznia na terenie kraju odnotowano 12 przypadków zgonów w wyniku wychłodzenia organizmu. 11 ofiar to mężczyźni w wieku od 31 do 66 lat. Do zamarznięć doszło w województwach dolnośląskim, lubelskim, łódzkim, mazowieckim, podkarpackim, śląskim, warmińsko-mazurskim i wielkopolskim. W wyniku niskich temperatur życie straciła również 53-latka z województwa lubelskiego. Od 1 listopada 2015 roku Policja odnotowała już 39 zgonów w wyniku wychłodzenia organizmu.
Niskie temperatury powodują również, że dogrzewamy nasze pomieszczenia przy pomocy urządzeń elektrycznych, piecyków węglowych lub opalanych gazem. Niesprawna instalacja grzewcza oraz niedrożna wentylacja lub nieszczelne przewody dymowe i spalinowe mogą przyczynić się do zatrucia tlenkiem węgla. Tylko w ciągu ostatniej dobry w wyniku zatrucia czadem zmarło dwóch mężczyzn w wieku 25 i 48 lat z województwa podkarpackiego. Tegoroczny sezon grzewczy (od 1 września 2015 roku) to już 18 ofiar zatrucia tlenkiem węgla.
Bądźmy ostrożni – reagujmy!
MSWiA oraz służby podległe apelują o zwracanie uwagi na osoby samotne, bezdomne lub pod wpływem alkoholu.
Osoby samotne mają trudność z radzeniem sobie w codziennych czynnościach i zadbaniem o zapewnienie odpowiedniej temperatury w pomieszczeniach. Zaoferujmy osobom starszym i samotnym w naszym sąsiedztwie pomoc w ogrzaniu ich mieszkań.
Reagujmy również na bezdomnych, którzy szukają schronienia na ogródkach działkowych, w pustostanach czy piwnicach. Nie są to odpowiednie miejsca do przeczekania zimy. Powiadamiajmy służby o obecności bezdomnych w tych miejscach. Nie bądźmy także obojętni na osoby pod wpływem alkoholu - nawet kilka godzin spędzonych na ławce podczas nawet niewielkich mrozów może okazać się dla nich tragiczne w skutkach. Dzwoniąc na numery alarmowe: 997 lub 112 możemy uratować komuś życie.
Bądźmy również ostrożni podczas ogrzewania swoich mieszkań i domów. Przed zimą pamiętajmy o okresowych przeglądach urządzeń grzewczych, instalacji gazowej, wentylacyjnej oraz kominowej. By zadbać o swoje bezpieczeństwo, użytkownicy pieców gazowych lub opalanych węglem mogą zamontować czujkę czadu (tlenku węgla).
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)
kom/ ale/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 04.01.2016, 12:00 |
Źródło informacji | MSWiA |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |