Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MS: zmiany w Systemie Dozoru Elektronicznego (komunikat)

12.01.2016, 16:14aktualizacja: 12.01.2016, 16:14

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MS informuje:

Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowało projekt ustawy wprowadzający zmiany w funkcjonowaniu Systemu Dozoru Elektronicznego (SDE). Celem jego jest wykorzystanie coraz większych możliwości w perspektywie kształtowania polityki karnej, jakie daje SDE. Dozór elektroniczny umożliwia zdalne kontrolowanie miejsca pobytu skazanego (w formie stacjonarnej, mobilnej lub zbliżeniowej).

- System Dozoru Elektronicznego przestał niemal w Polsce działać. Ministerstwo Sprawiedliwości podjęło działania zmierzające do przywrócenia jego właściwego funkcjonowania. Chcemy z niego w przyszłości szeroko korzystać, ponieważ ma wiele zalet – powiedział podczas dzisiejszej (12 stycznia 2016 r.) konferencji prasowej wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki. Zmiany wprowadzone przez poprzedni rząd PO-PSL spowodowały spadek liczby kar orzekanych w tym systemie z ok. 1100/miesiąc do ok. 4/miesiąc.

Podstawowym elementem projektu jest powrót do rozwiązań obowiązujących przed 1 lipca 2015 r. Projekt zakłada usunięcie Systemu Dozoru Elektronicznego jako formy wykonywania kary ograniczenia wolności. Zgodnie z jego założeniami będzie on formą wykonywania kary pozbawienia wolności.

Ponieważ środki karne i środki zabezpieczające wykonywane w SDE stanowią decyzję sądu orzekającego w sprawie, a nie sądu w postępowaniu wykonawczym, konieczne było w pewnym zakresie wprowadzenie przepisów regulujących szczególny charakter postępowania w sprawie udzielenia zezwolenia na odbywanie kary pozbawienia wolności w Systemie Dozoru Elektronicznego.

- Od kiedy system zaczął skutecznie działać, w polskich więzieniach zwolniono ponad 23 tys. miejsc – podkreślił Sekretarz Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości Patryk Jaki.

SDE (331 zł/miesiąc) jest tańszy od pobytu skazanego w więzieniu (3100 zł/miesiąc), a jednocześnie bardzo skuteczny. Niewątpliwie jego atutem jest znaczenie, jakie odgrywać może w procesie resocjalizacji. System umożliwia bowiem opuszczenie przez skazanego zakładu karnego, w którym pobyt nie zawsze przynosi pozytywne skutki resocjalizacyjne, i pozostawanie skazanego pod kontrolą w warunkach współuczestniczenia w życiu społeczeństwa.

Obecnie w Polsce systemem objętych jest kilkanaście tysięcy osób. Aż w 94 proc. odnotowano brak uchyleń przez sądy wykonywania kary w SDE.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ ksi/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 12.01.2016, 16:14
Źródło informacji MS
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ