Newsletter

Polityka i społeczeństwo

CIR: obradowała Rada Ministrów (komunikat)

12.01.2016, 18:12aktualizacja: 12.01.2016, 18:12

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- CIR informuje:

Podczas dzisiejszego posiedzenia rząd przyjął projekt ustawy o zmianie ustawy Kodeks postępowania karnego oraz niektórych innych ustaw.

Rada Ministrów zajęła stanowisko wobec poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o Policji oraz niektórych innych ustaw (druk nr 154).

* * *

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy Kodeks postępowania karnego oraz niektórych innych ustaw, przedłożony przez ministra sprawiedliwości.

Od 1 lipca 2015 r. zaczęły obowiązywać znowelizowane przepisy Kodeksu postępowania karnego, które wprowadziły kontradyktoryjny model postępowania, polegający m.in. na zwiększonej roli prokuratora w postępowaniu jurysdykcyjnym. Na prokuratora zajmującego się śledztwem nałożono obowiązek udowodnienia winy oskarżonego i przedstawienia oskarżenia sądowi. Tym samym aktywna rola sądu została w poważnym stopniu zmarginalizowana.

Obecny projekt nowelizacji cofa wprowadzone zmiany i przywraca model postępowania karnego obowiązujący do 30 czerwca 2015 r., zakładający bardziej aktywną rolę sądu i pierwszeństwo zasady prawdy materialnej. Nie oznacza to jednak, że zasada kontradyktoryjności będzie wyeliminowana. Model ten będzie w dalszym ciągu obecny w procesie karnym, ale nie jako dominujący. Zgodnie ze zaproponowanymi zmianami, obowiązywać ma model mieszany, czyli kontradyktoryjno-inkwizycyjny, a także połączony z nim – rozpoznawczy charakter postępowania przygotowawczego. W związku z tym przywrócono zasadę, zgodnie z którą należy przede wszystkim dążyć do wyjaśnienia wszystkich istotnych okoliczności sprawy, a dopiero w przypadku niemożności usunięcia wątpliwości – rozstrzygnąć je na korzyść oskarżonego. Przywrócono również, obowiązujące przed 1 lipca 2015 r., reguły przeprowadzenia dowodów w toku postępowania.

Projekt nowelizacji usuwa także zakaz dowodowy dotyczący tzw. owoców zatrutego drzewa. Radykalnie zaostrza też odpowiedzialność karną biegłych wydających fałszywe opinie.

Nowe przepisy przewidują odejście od zasady ustanowienia obrońcy i pełnomocnika z urzędu wyłącznie z wyniku zgłoszenia takiego żądania – bez uwzględniania sytuacji majątkowej i rodzinnej wnioskodawcy. Osoby niezamożne będą miały zapewnionego pełnomocnika i obrońcę po weryfikacji ich stanu majątkowego.

Projektowane przepisy znowelizowanego Kodeksu postępowania karnego przywracają w większości stan prawny sprzed 30 czerwca 2015 r. w kwestii postępowania przygotowawczego i postępowania sądowego w pierwszej instancji.

Do projektu noweli Kodeksu postępowania karnego wprowadzono również wiele zmian, które są efektem obserwacji praktyki postępowań jurysdykcyjnych. Poszerzono kompetencje referendarzy sądowych, rezerwując w postępowaniu wykonawczym dla sędziów jedynie najważniejsze czynności orzecznicze. Do referendarzy będą należały wszystkie czynności o charakterze nieorzeczniczym, porządkowym i technicznym. Referendarze będą podejmować decyzje dotyczące wykonania kary grzywny, niektóre decyzje dotyczące wykonania kary ograniczenia wolności (np. odroczenie kary), decyzje w sprawie ustanowienia obrońcy dla skazanego. W projekcie wyszczególniono sprawy, które będą wyłączone spod kompetencji referendarzy.

Ważnym rozwiązaniem jest włączenie nowego przepisu dotyczącego penalizacji za świadome składanie fałszywych zeznań i wprowadzania w błąd organu procesowego. Nowe rozwiązania powinny wejść w życie 1 kwietnia 2016 r.

* * *

Rada Ministrów zajęła stanowisko wobec poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o Policji oraz niektórych innych ustaw (druk nr 154), przedłożone przez ministra, członka Rady Ministrów, koordynatora służb specjalnych.

Rząd pozytywnie opiniuje poselski projekt nowelizacji ustawy o Policji i niektórych ustaw oraz zaleca wprowadzenie do niego kilku niezbędnych rozwiązań. Rada Ministrów rekomenduje prowadzenie dalszych prac legislacyjnych nad tym projektem.

Poselska inicjatywa ustawodawcza ściśle realizuję sentencję wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 30 lipca 2014 r. TK badał konstytucyjność przepisów dotyczących kontroli operacyjnej i pozyskiwania danych telekomunikacyjnych, a także odniósł się do kwestii ochrony tajemnicy zawodowej w toku kontroli operacyjnej oraz niszczenia danych telekomunikacyjnych.

Rząd zauważa, że w stosunku do obowiązujących regulacji, projektowana nowelizacja zakłada wiele ograniczeń w dotychczasowych kompetencjach służb uprawnionych do pozyskiwania danych i informacji.

Pozytywnie opiniując projekt, Rada Ministrów uważa jednak, że do pełnego i efektywnego realizowania celów regulacji konieczne są pewne zmiany. Na przykład zaproponowano zawężenie przesłanek pozyskiwania danych telekomunikacyjnych, pocztowych i internetowych przez uprawnione podmioty tylko do celów zapobiegania lub wykrywania przestępstw, a w przypadku Policji i Żandarmerii Wojskowej także do ratowania życia lub zdrowia ludzkiego bądź wsparcia działań poszukiwawczych lub ratowniczych. Zaproponowano również, aby materiały dowodowe zgromadzone w czasie kontroli operacyjnej, mogące zawierać informacje objęte bezwzględnym zakazem dowodowym, były bezzwłocznie niszczone. Za właściwe uznano dodanie nowego przepisu wyłączającego mikro- i małych przedsiębiorców z wymogu zapewnienia dostępu i utrwalania informacji za pomocą interfejsów.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ mkz/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 12.01.2016, 18:12
Źródło informacji CIR
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ