Newsletter

Ministerstwo Energii: perspektywy energetycznej współpracy Polski i Węgier (komunikat)

14.01.2016, 16:34aktualizacja: 14.01.2016, 16:34

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- Ministerstwo Energii informuje:

Możliwości rozwoju polsko-węgierskiej współpracy w obszarze energetyki, w tym energetyki jądrowej, to główne tematy spotkania wiceministrów w Ministerstwie Energii Andrzeja J. Piotrowskiego i Michała Kurtyki z sekretarzem stanu w Ministerstwie Rozwoju Narodowego Węgier, Andrasem Aradszkim. W rozmowach, w których udział wziął również ambasador Węgier w Polsce dr. Ivan Gyurcsik, odbyło się 13 stycznia 2016 r. w Warszawie.

Spotkanie było okazją do wymiany poglądów na temat możliwości rozwoju energetyki jądrowej w Polsce i na Węgrzech oraz kierunków rozwoju sektora energetycznego w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. – Mimo różnic w podejściu technologicznym, doświadczenia Węgier są dla Polski istotnym punktem odniesienia w kształtowaniu polityki energetycznej w tym obszarze – powiedział wiceminister energii Andrzej J. Piotrowski. Dodał, że dla zwiększania bezpieczeństwa energetycznego Polski konieczne jest rozwijanie współpracy bilateralnej w regionie. – Wspólne inicjatywy energetyczne nie tylko Polski i Węgier, ale również Grupy Wyszehradzkiej, czy innych krajów naszego regionu to szansa na trwałe zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego – zaznaczył.

W trakcie rozmowy dyskutowano również na temat budowy węgierskiej elektrowni jądrowej oraz postępowania, które Komisja Europejska prowadzi ws. finansowania projektu pod względem zgodności z zasadami pomocy publicznej UE. Strona polska wyraziła zrozumienie dla stanowiska strony węgierskiej. Mimo że troska UE o zachowanie standardów dotyczących udzielania pomocy publicznej jest zrozumiała, podzielamy opinię rządu węgierskiego, że co do zasady, podstawowym kryterium oceny inwestycji powinna być jej rentowność. Jeśli inwestycja jest atrakcyjna dla dowolnego rynkowego inwestora to angażowanie środków przez państwo nie jest pomocą publiczną.

Ponadto uczestnicy spotkania rozmawiali również o planach budowy gazociągu Nord Stream II. Strony zgodziły się, że realizacja tej inwestycji zmniejszy bezpieczeństwo energetyczne nie tylko regionu ale także całej Europy. Strona węgierska zwróciła uwagę, że projekt narusza również zasady unii energetycznej oraz zwiększa zależność UE od rosyjskiego gazu. Nawiązano także do wystosowanego przez Polskę wspólnie z Rumunią, Słowacją, Litwą, Łotwą i Estonią 27 listopada 2015 r. listu do Komisji Europejskiej, w którym sygnatariusze wyrazili swoje zaniepokojenie geopolitycznymi konsekwencjami ewentualnej realizacji projektu Nord Stream II.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ ale/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 14.01.2016, 16:34
Źródło informacji ME
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ