Newsletter

Stop bankowemu bezprawiu - banki zapłacą za łamanie prawa

22.01.2016, 13:38aktualizacja: 22.01.2016, 13:38

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

15 stycznia na długo zapisze się w polskiej ekonomii i gospodarce.

W 2015 roku - zaskakującą decyzją - Narodowy Bank Szwajcarii uwolnił kurs franka, powodując gwałtowny wzrost zadłużenia 550 tys. polskich rodzin. W 2016 roku w następstwie "czarnego czwartku", minister prezydenta Andrzeja Dudy prezentuje projekt ustawy "o sposobach przywrócenia równości stron".

Podjęta rok temu decyzja, odsłoniła ogrom oszustw i bezprawnie zastosowanych mechanizmów, drenujących portfele Polaków przez banki. Ukazała bezradność instytucji wobec zachłanności korporacji finansowych. Nieliczni, walczący od lat w sądach, stali się prekursorami wielkiego ruchu. W następstwie odkrywania kolejnych nieprawidłowości w bankach, powstało określenie "bankster". By przeciwdziałać temu zjawisku, powstało Stowarzyszenie Stop Bankowemu Bezprawiu (SBB).

Stowarzyszenie przez ostatnie miesiące organizowało manifestacje, uczestniczyło w pracach komisji parlamentarnych, opiniowało ustawy, przygotowywało materiały informacyjne, uczestniczyło w debatach. Zwieńczeniem dotychczasowych działań są projekty ustaw. Od października 2015 roku, prezydent Andrzej Duda umożliwiał przedstawianie propozycji i opiniowanie rozwiązań przygotowywanych w Kancelarii Prezydenta, w sprawie tzw. kredytów pseudo-walutowych. SBB przygotowało także własny wariant ustawy, który przekazano ugrupowaniom Kukiz`15 oraz PiS.

Projekt prezydencki zakłada wyrównanie prawa stron umów, między bankami a ich klientami. To krok w dobrą stronę, wymagający dopracowania i uwzględnienia kwestii, o które wnioskowało Stowarzyszenie.

Według SBB w projekcie należy między innymi: uznać te kredyty za niezgodne z prawem, zmienić mechanizm odwalutowania, uprościć wyliczenia, uwzględnić różnorodność zastosowanych przez banki mechanizmów rozliczania kredytu, wykreślić ograniczenia podmiotowe, uwzględnić inne koszty kredytów, w tym UNWW, o co będziemy zabiegać w Parlamencie. Zaproponowany "kurs sprawiedliwy" prowadzi do sytuacji, w której część kredytobiorców, spłacałaby kredyt od nowa, mimo 8 - 12 lat regularnych spłat kredytu.

Doceniono propozycję wprowadzenia do polskiego systemu prawnego możliwości oddania nieruchomości, w zamian za odstąpienie dochodzenia dalszych należności przez bank. To przesunięcie ryzyka z klienta na bank, przyczyni się także do rozwoju rynku nieruchomości. Stanowi to też element służący wszystkim klientom banków. W tym także kierunku powinny iść dalsze prace nad ustawą.

www.bankowebezprawie.pl

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 22.01.2016, 13:38
Źródło informacji Stowarzyszenie Stop Bankowemu Bezprawiu
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii