Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- MSZ informuje:
– Polska z zainteresowaniem śledzi wysiłki Unii Afrykańskiej na rzecz pokojowego rozwiązywania konfliktów na kontynencie – powiedziała wiceminister spraw zagranicznych Joanna Wronecka podczas spotkania z przewodniczącą Komisji Unii Afrykańskiej Nkosazaną Dlamini-Zumą.
Spotkanie z przewodniczącą Dlamini-Zumą było poświęcone wyzwaniom, przed jakimi stoi Unia Afrykańska w obliczu wielu konfliktów m.in. w Burundi, Sudanie Południowym i Republice Środkowoafrykańskiej. – Zachęcamy Unię Afrykańską do kontynuacji działań w dziedzinie promocji dobrego zarządzania, poszanowania praw człowieka oraz na rzecz zapewnienia młodym ludziom lepszego startu poprzez tworzenie miejsc pracy w krajach ich pochodzenia – podkreśliła wiceszefowa polskiej dyplomacji.
Do spotkania z przewodniczącą Komisji Unii Afrykańskiej doszło ostatniego dnia wizyty w Etiopii wiceminister Joanny Wroneckiej, odpowiadającej w MSZ za relacje z Afryką i Bliskim Wschodem oraz współpracę rozwojową. Wcześniej Joanna Wronecka spotkała się m.in z szefem MSZ Federalnej Demokratycznej Republiki Etiopii Tedrosem Adhanomem. – Polsko-etiopska współpraca w ostatnich latach uległa zacieśnieniu i cieszy nas obecność polskich firm w Etiopii – powiedziała wiceminister Wronecka podczas rozmowy z ministrem Adhanomem. – To dopiero początek i zarówno w Etiopii, jak i w całej Afryce, tkwi ogromny potencjał, który należy wykorzystać dla obustronnych korzyści – dodała.
W trakcie dwudniowej wizyty wiceminister Joanna Wronecka wzięła ponadto udział w otwarciu posiedzenia Rady Wykonawczej Unii Afrykańskiej, a także odbyła spotkania dwustronne z ministrami spraw zagranicznych Ghany, Gambii, Sierra Leone, Lesotho, Algierii, Demokratycznej Republiki Konga, Burundi i Beninu. Szczególnie owocne było spotkanie z ministrem spraw zagranicznych Algierii Ramtanem Lamamrą w kontekście algierskich doświadczeń w zwalczaniu terroryzmu oraz zaangażowania tego kraju w pokojowe rozwiązywanie konfliktów, w tym ostatnio na rzecz wypracowania porozumienia w sprawie utworzenia rządu w Libii. Z kolei w trakcie spotkania z ministrem spraw zagranicznych Demokratycznej Republiki Konga Raymondem Tshibandą omówiona została aktualna sytuacja polityczna w tym kraju. Minister Tshibanda zwrócił uwagę m.in. na pozytywne zmiany zachodzące w kongijskiej gospodarce.
Wizyta wiceszefowej MSZ w Etiopii miała na celu wzmocnienie politycznych oraz gospodarczych relacji dwustronnych z krajami afrykańskimi. Stanowiła również ważny element kampanii promocyjnej polskiej kandydatury do członkostwa w Radzie Bezpieczeństwa Narodów Zjednoczonych w latach 2018 - 2019.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść. (PAP)
kom/ ksi/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 28.01.2016, 10:03 |
Źródło informacji | MSZ |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |