Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- MSZ informuje:
Podczas dwudniowej wizyty w Stanach Zjednoczonych wiceminister Marek Ziółkowski wziął udział w Spotkaniu Politycznym Inicjatywy Krakowskiej oraz przeprowadził konsultacje dwustronne z przedstawicielami Departamentu Stanu oraz Rady Bezpieczeństwa Narodowego.
Spotkanie Polityczne Inicjatywy Krakowskiej - Proliferation Security Initiative (PSI) poświęcone było przeglądowi działań w zakresie przeciwdziałania proliferacji broni masowego rażenia, jakie uzgodnione zostały na Spotkaniu Politycznym PSI w Warszawie w 2013 r.
W swoim wystąpieniu wiceszef MSZ wskazał na kluczowe znaczenie implementacji deklaracji podjętych w Warszawie. Odnosząc się do aktualnych zagrożeń nuklearnych, w tym ze strony Korei Północnej, wiceminister Ziółkowski podkreślił, że dzięki Inicjatywie Krakowskiej państwa członkowskie posiadają wiedzę oraz możliwości współpracy w celu przeciwdziałania proliferacji broni. Przypomniał jednak, że tak jak w przypadku wszelkich międzynarodowych inicjatyw, każde państwo jest odpowiedzialne za wdrożenie zobowiązań. – W obliczu aktualnych zagrożeń w różnych regionach świata powinniśmy inwestować jeszcze więcej czasu i środków oraz wykazywać determinację aby przeciwdziałać proliferacji broni. Jest to kluczowe dla naszego bezpieczeństwa i pokoju. Zapewniam, że Polska pozostanie aktywnie zaangażowana w te wysiłki – zadeklarował wiceminister Marek Ziółkowski.
Inicjatywa Krakowska – Proliferation Security Initiative - została powołana w 2003 r. w Krakowie, a Polska od początku pełni rolę jednego z jej liderów.
W trakcie wizyty w Waszyngtonie wiceminister Marek Ziółkowski przeprowadził także rozmowy z przedstawicielami amerykańskiej administracji. Podczas spotkania ze starszym dyrektorem ds. europejskich w Radzie Bezpieczeństwa Narodowego Charlesem Kupchanem omawiana była sytuacja bezpieczeństwa w Europie, kwestie dwustronne oraz przygotowania do szczytu NATO w Warszawie. Z kolej rozmowy z ambasadorem Danielem Friedem, koordynatorem Departamentu Stanu USA do spraw sankcji, skupiły się m.in. na zagadnieniach polityki wschodniej, sytuacji na Ukrainie oraz stosunkach z Federacją Rosyjską.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść. (PAP)
kom/ pd/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 28.01.2016, 16:34 |
Źródło informacji | MSZ |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |