Newsletter

Polskie banki mogą zarobić na kupnie Visa Europe przez amerykańską Visa Inc.

07.02.2016, 08:08aktualizacja: 07.02.2016, 08:08

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Polskie banki mogą zarobić łącznie niemal 378 mln euro dzięki połączeniu Visa Europe z amerykańską Visa Inc. - wynika z ich komunikatów giełdowych.

Z drugiej strony wzrosły obciążenia banków, w związku z wejściem w życie podatku bankowego, który ma dać budżetowi w tym roku 4,4 mld zł.

Visa w przesłanym PAP komunikacie przypomniała, że w listopadzie ubiegłego roku Visa Inc. i Visa Europe ogłosiły zawarcie ostatecznego porozumienia o połączeniu obydwu organizacji w jedną, globalną firmę. Postanowienia transakcji o połączeniu wymagają akceptacji ze strony organów regulacji rynku, a jej ostateczne zakończenie przewidywane jest w drugim kwartale 2016 roku.

Z komunikatów giełdowych polskich banków (PKO BP, Millennium, BZ WBK, BGŻ BNP Paribas, Bank Handlowy, mBank, BPH, ING Bank Śląski) można wyciągnąć wniosek, że na tej transakcji mogą zarobić łącznie 281,17 mln euro w gotówce i 96,41 mln euro w akcjach, co razem daje 377,58 mln euro.

Największe dochody w związku z udziałem w transakcji przejęcia Visa Europe - sięgające ok. 88,9 mln euro (394,65 mln zł) - przewiduje PKO BP. Bank zarazem zastrzegł, że powyższe kwoty nie są ostateczne i mogą ulec zmianie.

Jednocześnie wysoką dynamikę wzrostu liczby i wartości płatności kartami Visa, wydanymi przez polskie banki, w zakończonym we wrześniu 2015 r. roku sprawozdawczym, odnotowała Visa Europe w Polsce.

"W ciągu 12 miesięcy do września ub.r. liczba płatności dokonanych polskimi kartami Visa przekroczyła 1,5 mld (wzrost o 44,2 proc.), a ich wartość sięgnęła niemal 26 mld euro (wzrost o 20,5 proc.). Wysoki wzrost odnotowano także w płatnościach Visa w polskich sklepach internetowych, których wartość zwiększyła się w omawianym okresie o ponad 34 proc." - czytamy. (PAP)

pś/ son/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 07.02.2016, 08:08
Źródło informacji PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ