Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MKiDN: utracone w czasie wojny obrazy Matejki i Borucińskiego odnalezione (komunikat)

15.02.2016, 17:23aktualizacja: 15.02.2016, 17:23

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MKiDN informuje:

Dzięki staraniom MKiDN odnaleziono dwa utracone w czasie II wojny światowej obrazy Jana Matejki i Michała Borucińskiego. Po złożeniu przez resort zawiadomienia, dzieła zostały zabezpieczone przez policję i przekazane w depozyt do Muzeum Narodowego w Warszawie. Zabezpieczenie odnalezionych dzieł nie jest równoznaczne z ich odzyskaniem, lecz stanowi pierwszy krok w tym procesie. Sprawą zajmuje się obecnie Prokuratura Rejonowa Warszawa Śródmieście-Północ.

Pierwsze z odnalezionych dzieł to akwarela autorstwa Jana Matejki „Św. Longin patron dzwonkarzy”, o wymiarach 144 x 107 cm, sygnowana monogramem w prawym dolnym rogu. Jest to projekt polichromii kościoła Mariackiego w Krakowie. Przed wojną dzieło stanowiło własność wybitnego warszawskiego kolekcjonera Franciszka Goldberg-Górskiego. Po wojnie dzieło uznano za zaginione. Obraz był wzmiankowany jako strata wojenna w artykule Rocznika Muzeum Narodowego w Warszawie z 1966 r. Dzieło figuruje w bazie strat wojennych MKiDN pod nr 29926, wraz z przedwojennym zdjęciem obiektu. Zgodnie z zachowanymi źródłami obiekt zarejestrowano jako „Św. Longin patron dzwonkarzy”. Obiekt ten był oferowany na sprzedaż w jednym z warszawskich domów aukcyjnych w czerwcu 2010 r. jako „Święty Eligiusz, patron złotników’” i został sprzedany za kwotę 22 000 zł.

Drugi obraz to „Hucułka z dzbankiem” autorstwa Michała Borucińskiego, olej na tekturze, z ok. 1927 r., sygnowany w lewym dolnym rogu „M.BORUCIŃSKI”, o wymiarach 39 x 29 cm. Dzieło pochodzi z przedwojennej warszawskiej kolekcji prywatnej. Przed wojną był eksponowany w Towarzystwie Zachęty Sztuk Pięknych w Warszawie. Dzieło figuruje w bazie strat wojennych MKiDN pod nr 62919, wraz z przedwojennym zdjęciem obiektu. Obraz ten był oferowany na sprzedaż w jednym z domów aukcyjnych w marcu 2015 r. jako „Hucułka” i został sprzedany za kwotę 4 000 PLN.

Oba obrazy zostały zidentyfikowane przez Wydział Strat Wojennych MKIDN, a zawiadomienie w tej sprawie resort złożył w Komendzie Stołecznej Policji w listopadzie 2015 r. Po zatrzymaniu obu zabytków, na prośbę KSP, pracownik Wydziału Strat Wojennych dokonał ich oględzin, w wyniku których wstępnie potwierdzono tożsamość tych dzieł z poszukiwanymi obiektami. Następnie obrazy zostały poddane badaniom w Muzeum Narodowym w Warszawie, gdzie pozostają w depozycie.

Działania restytucyjne MKiDN

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego od 1992 roku gromadzi dane na temat dóbr kultury utraconych na skutek II wojny światowej z terenów Polski oraz podejmuje działania mające na celu ich odzyskanie zarówno w kraju, jak i za granicą. Prowadzony przez MKiDN jedyny ogólnopolski rejestr ruchomych dóbr kultury zawiera blisko 63 tys. pozycji i jest dostępny on-line: www.dzielautracone.gov.pl.

Do dziś, dzięki staraniom Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz dokumentacji zgromadzonej w resorcie, do kraju powróciło kilkadziesiąt cennych obiektów, w tym m.in.: „Popiersie Diany” Antoine’a Hudona, obraz Francesco Guardiego „Schody pałacowe”, „Żydówka z pomarańczami” Aleksandra Gierymskiego, obrazy Juliana Fałata „Przed Polowaniem w Rytwianach” i „Naganka na polowaniu w Nieświeżu”, „Murzynka” Anny Bilińskiej-Bohdanowiczowej oraz „Czaty” Józefa Brandta.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść. (PAP)

kom/ ksi/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 15.02.2016, 17:23
Źródło informacji MKiDN
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ