Newsletter

Emilewicz: Polska wciąż zmaga się z deficytem kapitału

09.03.2016, 11:35aktualizacja: 09.03.2016, 11:35

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Na zdjęciu od lewej - J. Emilewicz (Ministerstwo Rozwoju), K. Mirowski (Grupa Żywiec), J. Łęgiewicz (Samsung), fot. Daniel Miśko
Na zdjęciu od lewej - J. Emilewicz (Ministerstwo Rozwoju), K. Mirowski (Grupa Żywiec), J. Łęgiewicz (Samsung), fot. Daniel Miśko
Rola kapitału zagranicznego w polskiej gospodarce oraz konieczność wspierania inwestycji, które w pierwszej kolejności podnoszą konkurencyjność Polski poprzez współpracę z lokalnymi kooperantami, a także innowacje - to zagadnienia, o których podczas debaty Instytutu Wolności dyskutowali wczoraj przedstawiciele rządu, parlamentu oraz sektora prywatnego.

"Polska wciąż zmaga się z deficytem kapitału, dlatego musimy nim nie tylko rozsądnie zarządzać, ale także starać się przyciągać zewnętrzne inwestycje. Jesteśmy otwarci na wspieranie rozwoju zagranicznych firm w Polsce, jednak tylko takich, które swoją działalność opierają na dwóch filarach: wyraźnie rozbudowanym sektorze badawczo-naukowym oraz współpracy z lokalnymi kooperantami w łańcuchu dostaw. To właśnie połączenie tych dwóch elementów daje szansę na wysoką konkurencyjność polskiej gospodarki" - zaznaczyła Jadwiga Emilewicz, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju.

Z kolei Adam Abramowicz, poseł PiS oraz przewodniczący Parlamentarnego Zespołu na rzecz Wspierania Przedsiębiorczości i Patriotyzmu Ekonomicznego zwrócił uwagę na kwestię jednakowego traktowania przedsiębiorców: "Jeżeli chodzi o inwestycje nie ma potrzeby różnicować, czy dany kapitał ma pochodzenie krajowe czy zagraniczne. Najważniejsze, abyśmy tworzyli przyjazne przedsiębiorcom środowisko, nie zaburzając przy tym konkurencji".

Obecni w debacie przedstawiciele sektora prywatnego, wskazując na branże, które czerpiąc z globalnego zaplecza, wpływają na rozwój lokalnej gospodarki, podawali przykład branży piwowarskiej, która poza zatrudnieniem w browarach tworzy miejsca pracy w rolnictwie, handlu i gastronomii. Sama Grupa Żywiec dokonała w 2014 roku zakupów od polskich dostawców na kwotę 1,2 mld zł, tworząc ponad 20 tys. miejsc pracy w polskiej gospodarce.

"W dzisiejszym modelu gospodarki patriotyzm gospodarczy należy interpretować szerzej niż tylko jako legitymowanie się odpowiednim paszportem. Dzięki inwestycjom na wielu poziomach - od zasiania ziaren słodu, aż po dostarczenie konsumentom piwa w sklepie lub w restauracji - Grupa Żywiec wspiera rozwój polskiego zaplecza browarniczego, tworząc miejsca pracy i wartość w całym łańcuchu dostaw" - podkreślił Kamil Mirowski, kierownik ds. Public Affairs w Grupie Żywiec.

Więcej informacji o wydarzeniu: http://www.instytutwolnosci.pl/.

Kontakt dla mediów:

Magdalena Brzezińska

kierownik Działu Korporacyjnego

Grupa Żywiec S.A.

Konstruktorska 13, wejście E

02-673 Warszawa

tel. +48 22 537 64 56

faks +48 22 537 60 05

e-mail: magdalena.brzezinska@grupazywiec.pl

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 09.03.2016, 11:35
Źródło informacji Grupa Żywiec
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ