Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Z roku na rok rośnie w Polsce zarówno poziom ubankowienia polskiego społeczeństwa, jak i korzystania z bezgotówkowych form płatności. Równocześnie Polacy używają coraz częściej innowacyjnych instrumentów i usług płatniczych. Polska wyróżnia się wśród krajów europejskich w szczególności poziomem popularności kart zbliżeniowych, które zapewniają wygodę i szybkość realizowania płatności. Coraz popularniejsze stają się również płatności mobilne oraz przelewy natychmiastowe, pozwalające na szybkie przekazanie pieniędzy odbiorcy - innej osobie lub podmiotowi. Nadal jednak w płatnościach dokonywanych w Polsce dominuje gotówka.
Dlatego Koalicja na rzecz Obrotu Bezgotówkowego i Mikropłatności, skupiająca podmioty i instytucje popierające upowszechnienie płatności bezgotówkowych w Polsce, ogłosiła dzień 5 kwietnia 2016 roku - Dniem bez płacenia gotówką.
"Dzień bez płacenia gotówką" ma na celu promowanie wygodnych i bezpiecznych płatności bezgotówkowych, w szczególności zachęcanie do płacenia w tym dniu wyłącznie bez użycia gotówki. Dodatkowo, w zamierzeniu inicjatywa ta powinna zachęcać do posiadania rachunku płatniczego i wykorzystywania elektronicznych instrumentów płatniczych te osoby, które nie posiadają jeszcze takiego rachunku i realizują swoje płatności wyłącznie gotówką.
Polskie obchody tego dnia wpisują się w europejską akcję "No Cash Day", która uzyskała patronat Parlamentu Europejskiego. Idea dedykowania jednego dnia w roku płaceniu wyłącznie bezgotówkowo znalazła też swoje odzwierciedlenie w Programie Rozwoju Obrotu Bezgotówkowego w Polsce na lata 2014-2020, przyjętym przez Koalicję.
Koalicja na rzecz Obrotu Bezgotówkowego i Mikropłatności zachęca wszystkich, którzy posiadają dostęp do bezgotówkowych instrumentów płatniczych, do realizowania w dniu 5 kwietnia 2016 r. wszystkich płatności bez użycia gotówki.
"Liczymy, że udział w tej inicjatywie dla większości z nas nie będzie tylko jednodniowym eksperymentem i że płacenie bez gotówki stanie się naszym codziennym i powszechnym doświadczeniem. Spróbujmy i przekonajmy się, że jest to możliwe! Pamiętaj! W dniu 5 kwietnia płacimy bez użycia gotówki!" - apelują przedstawiciele Koalicji na rzecz Obrotu Bezgotówkowego i Mikropłatności.
Z danych NBP o kartach płatniczych za IV kwartał 2015 r. wynika, że na koniec grudnia 2015 r., na polskim rynku znajdowało się w obiegu 35,2 mln kart płatniczych, to jest o 465 tys. kart więcej niż jeszcze we wrześniu ub.r.
Najwięcej, bo ponad 76 proc. stanowią tzw. karty debetowe, dzięki którym można dokonywać zakupów lub wypłacać gotówkę - ale tylko do wysokości środków zgromadzonych na rachunku bankowym. Większość banków standardowo w pakiecie do każdego otwieranego rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego wydaje właśnie takie karty.
Na rynku używamy też kart przedpłaconych (pod koniec 2015 r. było ich w obiegu 2,2 mln sztuk i miały 6 proc. udziału w rynku). Najmniej było natomiast tzw. kart obciążeniowych, których w obiegu było 261 tys., co stanowiło 0,7 proc rynku.
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 30.03.2016, 12:15 |
Źródło informacji | Kurier PAP |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Pozostałe z kategorii
-
Image
PZU z pomocą dla poszkodowanych w pożarze w Ząbkach
Od wczesnego poranka 4 lipca br. mobilni eksperci PZU są na miejscu poważnego pożaru na osiedlu w podwarszawskich Ząbkach. Kontaktujemy się ze wszystkimi ubezpieczonymi w PZU mieszkańcami bloku objętego pożarem. Uruchomiliśmy uproszczone procedury obsługi, a dziś na miejsce przyjedzie też Mobilne Biuro PZU, w którym poszkodowani będą mogli zgłaszać szkody bezpośrednio, uzyskać informacje o przygotowanych dla nich lokalach zastępczych i inną pomoc.- 04.07.2025, 16:15
- Kategoria: Polityka i społeczeństwo
- Źródło: PZU
-
Komunikat prasowy Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa po pożarze budynku wielorodzinnego w Ząbkach - apel PIIB o pilny przegląd poddaszy w Polsce
W związku z pożarem budynku wielorodzinnego w Ząbkach koło Warszawy, Polska Izba Inżynierów Budownictwa składa wyrazy współczucia wszystkim poszkodowanym mieszkańcom oraz wskazuje na konieczność podjęcia natychmiastowych działań prewencyjnych i kontrolnych w skali ogólnopolskiej.- 04.07.2025, 16:04
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: Polska Izba Inżynierów Budownictwa
-
Rynek fotowoltaiki w Polsce 2025. Podsumowanie i wnioski z raportu
Instytut Energetyki Odnawialnej opublikował XIII edycję raportu „Rynek fotowoltaiki w Polsce 2025”. Wartość inwestycji w moce PV przekroczyła 12 mld zł. Pod względem przyrostu mocy PV w 2024 roku Polska zajęła 5. miejsce w UE i umocniła się na 6. miejscu pod względem skumulowanej mocy zainstalowanej, daleko wyprzedzając kolejne kraje z TOP 10.- 04.07.2025, 15:20
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: Instytut Energetyki Odnawialnej
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘ