Newsletter

Nowoczesna: zamrozić na dwa lata środki zgromadzone w FRD

30.03.2016, 16:34aktualizacja: 30.03.2016, 16:34

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Dwuletnie zamrożenie środków zgromadzonych w Funduszu Rezerwy Demograficznej, a następnie ograniczenie możliwości pobierania z niego środków na potrzeby bieżące - przewiduje projekt Nowoczesnej, który w czwartek ma zostać złożony w Sejmie.

"Projekt tej ustawy ma ograniczyć możliwości wykorzystywania środków zgromadzonych w Funduszu Rezerwy Demograficznej (FRD) na potrzeby bieżące" - powiedział na środowej konferencji prasowej lider Nowoczesnej Ryszard Petru.

Wyjaśnił, że zgodnie z propozycją Nowoczesnej przez najbliższe dwa lata nie będzie można "w ogóle ruszać" środków zgromadzonych na FRD. "Po tym czasie z Funduszu na kwestie demograficzne można byłoby przekazywać maksymalnie 10 proc. zgromadzonych tam środków" - dodał.

"To jest po to, abyśmy wszyscy nie zostali puszczeni z torbami; ważne jest, aby w ramach tego +szaleństwa+, które czasem odbywa się w parlamencie, nie doprowadzić do ruiny finansów publicznych" - powiedział szef Nowoczesnej.

Fundusz Rezerwy Demograficznej został utworzony w 2002 r. jako państwowy rezerwowy fundusz emerytalny mający zabezpieczać stabilność systemu emerytalnego i łagodzić problemy związane ze starzeniem się społeczeństwa. W założeniach FRD miał być wykorzystany dopiero gdy mniej osób będzie pracowało i płaciło składki emerytalne, a więcej pobierało świadczenia.

We wtorek "Gazeta Wyborcza" napisała, że rząd znalazł sposób na sfinansowanie programu 500 plus w przyszłym roku - środki miałyby pochodzić z FRD. Komentując te doniesienia szefowa resortu pracy Elżbieta Rafalska podkreślała, że nie ma planów, by finansować przyszłoroczne świadczenia z programu 500 plus z tego Funduszu, gdyż nie ma też takiej możliwości prawnej.(PAP)

rbk/mok/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 30.03.2016, 16:34
Źródło informacji PAP Legislacja
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ