Newsletter

Z wizytą u księcia poetów

19.04.2016, 13:42aktualizacja: 19.04.2016, 13:42

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Wieża południowo-zachodnia, fot. S. Sołoducha
Wieża południowo-zachodnia, fot. S. Sołoducha
Najsłynniejszym wśród mieszkańców zamku w Lidzbarku Warmińskim był biskup Ignacy Krasicki, którego bajek uczą się nawet najmłodsi. Oprócz pisania i spraw biskupich znajdował w Lidzbarku czas na realizację pasji kolekcjonerskiej i ogrodniczej.

Obecnie zamek w Lidzbarku Warmińskim prezentuje się o niebo lepiej niż kilka lat temu, przed remontem wykonanym za pieniądze z funduszy norweskich, EOG i krajowych. Na prace ratunkowe, obejmujące m.in. remont dachów, renowację elewacji, nowe instalacje wodne i elektryczne wydano ponad 19 mln złotych. Dzięki tym pracom budowla odzyskała dawny blask i teraz lepiej można sobie wyobrazić, jak kiedyś żył tu biskup Krasicki.

Mieszkając na Warmii, z dala od spraw polskich, musiał czerpać radość z każdej okazji do spotkań towarzyskich. Na dworze biskupa huczniej obchodzono Nowy Rok. Bale organizowano właśnie w Lidzbarku, w pałacu biskupim niegdyś stojącym przed zamkiem. W środku zimy biskup kazał podawać gościom pomidory i wiśnie! Za wszystko z własnej kieszeni płacił Krasicki. W Lidzbarku Warmińskim nie ma już sal, w których balowali goście biskupa Krasickiego. Po pałacu zostały jedynie fundamenty.

W zamku koniecznie trzeba odwiedzić zbrojownię, w dawnej piekarni (za czasów Krasickiego przerobionej na teatrzyk) można przymierzyć stroje historyczne. Wyższe piętra pełniły funkcje sakralne, mieszkalne i reprezentacyjne. W sali kredensowej zobaczymy kolejny ślad działalności biskupa, który kazał namalować na ścianach orientalne pejzaże. W okresie istnienia pałacu kapitularz zamkowy był podzielony na dwa piętra. Niżej było archiwum i zbiory geologiczne Krasickiego i być może grafiki, wyżej galeria obrazów. Krasicki miał w swej kolekcji około 600 obrazów, 34 tysiące grafik. Wszystko to zlicytowano w 1805 roku. Krasicki, obejmując jedno z najbogatszych biskupstw w kraju, liczył na duże dochody i na ich poczet zaciągnął długi. Jednak po pierwszym rozbiorze Polski, kiedy Warmia znalazła się pod władzą pruską, jego roczny dochód zmniejszył się o połowę. Przed wyjazdem z Lidzbarka biskup Krasicki opłacił jeszcze nowy hełm wieży zamkowej, a w ciągu dwóch lat od 1796 roku wyremontowano wszystkie budynki, wieżę czerwoną i ośmiokątną, a także ocalałe mury obronne.

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 19.04.2016, 13:42
Źródło informacji Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ