Newsletter

Czy dojdzie do sprzedaży wież telekomunikacyjnych w Polsce?

26.04.2016, 17:28aktualizacja: 26.04.2016, 17:28

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

ECS SA - fot. 1
ECS SA - fot. 1
Dotychczasowy model inwestycji i struktury własności infrastruktury w branży telekomunikacyjnej stoi u progu zmian. Zgodnie ze światowymi trendami to wyspecjalizowane firmy lub/i fundusze infrastrukturalne przejmą w nadchodzących latach odpowiedzialność za zarządzanie wieżami i masztami telekomunikacyjnymi.

W opinii jednego z najważniejszych ośrodków opiniotwórczych - TowerXchange - do końca 2016 roku nawet co czwarta wieża w Europie stanie się własnością takich wyspecjalizowanych podmiotów. Na rynku europejskim jest obecnie ok. 600 tys. wież i masztów telekomunikacyjnych. 18% z nich już należy do spółek wieżowych, a trend ten będzie się tylko nasilał, pomimo że operatorzy przywiązani są do obecnego status quo.

W Polsce proces ten nabiera rozpędu. Polityka "robić więcej za mniej" jest elementem strategii operatorów, ale gotowości do sprzedaży infrastruktury nie deklaruje wprost jeszcze żaden z nich, choć eksperci branżowi są zgodni, że jest to tylko kwestia czasu. Obecnie na rynku polskim jest ok. 22 tys. wież. Apetyt na ich przejęcie mają dziś najwięksi światowi gracze. Jednak to głównie w pełni niezależne firmy lokalne znające uwarunkowania i sprawnie poruszające się w zawiłościach przepisów sprawdzą się najlepiej. Firmy te mogą odpowiedzieć na niestandardowe potrzeby różnych operatorów - tworząc scenariusze optymalizacji kosztów szyte na miarę potrzeb każdego z nich. Firmą, która ma możliwość stać się pierwszą polską spółką TowerCo jest Electronic Control Systems S.A., która po zmianie struktury właścicielskiej i wejściu kapitałowym funduszu inwestycyjnego osiągnęła wyróżniającą się na tle konkurencji pozycję rynkową. Bogate doświadczenie inwestycyjne w projekty dla wszystkich operatorów oraz posiadanie wysoko wyspecjalizowanego zaplecza kadrowego stawia spółkę w pierwszym rzędzie firm gotowych na podjęcie tego wyzwania.

Czas pokaże, czy operatorzy działający na rodzimym rynku zdecydują się ostatecznie na sprzedaż swoich zasobów. Taka decyzja na pewno zaowocowałaby oszczędnościami, liczonymi na poziomie nawet do 25%-35% kosztów operacyjnych. Jeżeli tak się stanie, będzie to bez wątpienia wydarzenie godne miana rewolucji.

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 26.04.2016, 17:28
Źródło informacji Electronic Control Systems S.A.
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ