Newsletter

Polityka i społeczeństwo

CIR: obradowała Rada Ministrów (komunikat)

10.05.2016, 18:16aktualizacja: 10.05.2016, 18:16

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- CIR informuje:

Podczas dzisiejszego posiedzenia rząd przyjął:

- projekt ustawy o działaniach antyterrorystycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw;

- projekt ustawy o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z Organizacją Szczytu Traktatu Północnoatlantyckiego w Rzeczypospolitej Polskiej w Warszawie w 2016 r.;

- projekt ustawy o zmianie ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych,

- projekt ustawy o zmianie ustawy Prawo o aktach stanu cywilnego.

Rada Ministrów wydała rozporządzenie zmieniające rozporządzenie w sprawie zasad wynagradzania pracowników nie będących członkami korpusu służby cywilnej zatrudnionych w urzędach administracji rządowej i pracowników innych jednostek.

# # #

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o działaniach antyterrorystycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw, przedłożony przez ministra spraw wewnętrznych i administracji.

Projekt ustawy przygotowano w odpowiedzi na wzrost zagrożenia terrorystycznego na świecie. Jej podstawowym celem jest podniesienie efektywności działania polskiego systemu antyterrorystycznego, a przede wszystkim zwiększenie bezpieczeństwa obywateli.

Cel ten zostanie osiągnięty przez lepszą koordynację działań służb i doprecyzowanie zasad współpracy między nimi, a także zapewnienie możliwości skutecznych działań w przypadku podejrzenia wystąpienia przestępstwa o charakterze terrorystycznym oraz odpowiedniego reagowania w sytuacji jego popełnienia. Rozwiązania przyjęte w ustawie mają także sprzyjać poprawie bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni. Z kolei wprowadzone nowe procedury oraz obowiązki informacyjne i rejestracyjne przyspieszą proces decyzyjny, jeśli doszłoby do zamachu terrorystycznego w Polsce.

Założono, że szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego będzie odpowiedzialny za zapobieganie zdarzeniom o charakterze terrorystycznym. Z kolei minister spraw wewnętrznych i administracji będzie odpowiadał za przygotowanie do zdarzeń o charakterze terrorystycznym, reagowanie w przypadku wystąpienia takich zdarzeń oraz odtwarzanie zasobów przeznaczonych do reagowania na nie.

Szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego będzie głównym koordynatorem polityki antyterrorystycznej.

W celu zapobiegania zdarzeniom o charakterze terrorystycznym szef ABW będzie koordynował czynności analityczno-informacyjne podejmowane przez służby specjalne oraz wymianę informacji przekazywanych przez: Policję, Staż Graniczną, Biuro Ochrony Rządu, Państwową Straż Pożarną, Służbę Celną, Generalnego Inspektora Informacji Finansowej, Generalnego Inspektora Kontroli Skarbowej, Żandarmerię Wojskową i Rządowe Centrum Bezpieczeństwa.

Przewidziano także prowadzenie przez szefa ABW wykazu osób, które mogą mieć związek ze zdarzeniami o charakterze terrorystycznym. Szef ABW będzie oceniał bezpieczeństwo systemów teleinformatycznych oraz prowadził centralny rejestr zdarzeń naruszających bezpieczeństwo tych systemów (chodzi o ataki hakerskie).

Aby skutecznie uniemożliwić finansowanie terroryzmu, szef ABW uzyska dostęp do informacji i danych objętych tajemnicą bankową. Będzie otrzymywał je od: banków, towarzystw ubezpieczeniowych, funduszy inwestycyjnych, biur maklerskich i SKOK-ów.

Ustawodawca postanowił też, że karty telefoniczne pre-paid mają być rejestrowane. Ich dotychczasowi posiadacze będą musieli przekazać operatorowi swoje dane w ciągu 6 miesięcy od daty wejścia ustawy w życie. Natomiast nowi nabywcy tych kart będą zobowiązani do podawania swoich danych od 1 lipca 2016 r. Chodzi o to, aby osoby korzystające z kart pre-paid nie były anonimowe, co ułatwi ich identyfikację w sytuacji podejrzenia o terroryzm.

Projekt ustawy wprowadza nowe typy przestępstw, co stanowi odpowiedź na działania terrorystów przebywających do Europy z Syrii i Iraku. Przewidziano odpowiedzialność karną za udział w szkoleniach terrorystycznych, a także kary za wyjazdy za granicę w celu uczestniczenia w działalności terrorystycznej.

W celu zapobiegania lub zwalczania przestępstw o charakterze terrorystycznym, szef ABW będzie mógł zarządzić wobec cudzoziemca podejrzanego o działalność terrorystyczną – na okres nie dłuższy niż 3 miesiące – niejawne prowadzenie czynności polegających np. na rejestrowaniu jego rozmów telefonicznych, dostępie do jego przesyłek oraz korespondencji, w tym elektronicznej.

W przypadkach wskazanych w ustawie funkcjonariusze ABW, Policji i Straży Granicznej będą mieli prawo pobierania obrazu linii papilarnych lub utrwalania wizerunku twarzy cudzoziemca. Będzie to możliwe np. w przypadku podejrzenia nielegalnego przekroczenia granicy Polski lub nielegalnego pobytu w naszym kraju oraz podejrzenia związku ze zdarzeniami o charakterze terrorystycznym bądź uczestnictwa w szkoleniu terrorystycznym.

Założono, że w celu zapobiegania zdarzeniom o charakterze terrorystycznym szef ABW będzie mógł nieodpłatnie korzystać z danych i informacji zgromadzonych w rejestrach publicznych i ewidencjach. Chodzi o dostęp do baz danych prowadzonych np. przez: Policję, Urząd ds. Cudzoziemców, Urząd Komunikacji Elektronicznej, Komisję Nadzoru Finansowego.

Projekt ustawy wprowadza także powszechnie obowiązujący i dostosowany do wymogów NATO czterostopniowy system stopni alarmowych na wypadek zagrożeń terrorystycznych oraz stopni alarmowych w cyberprzestrzeni (stopni CRP).

Jeśli zostanie wprowadzony jeden z dwóch najwyższych stopni zagrożenia terrorystycznego (III lub IV), to będzie można wprowadzić zakaz odbywania zgromadzeń publicznych lub imprez masowych na obszarze lub w obiekcie objętym oddziaływaniem stopnia alarmowego. W przypadku wprowadzenia trzeciego lub czwartego stopnia alarmowego – jeżeli użycie Policji okaże się niewystarczające – będzie można szybciej niż obecnie uzyskać wsparcie Sił Zbrojnych RP. Decyzję o użyciu wojska będzie wydawał minister obrony narodowej, na wniosek ministra spraw wewnętrznych i administracji.

Decyzja ta nie będzie wymagała, jak dotychczas, zatwierdzenia przez prezydenta. Jednak o jej wydaniu minister obrony narodowej będzie musiał niezwłocznie poinformować prezydenta i premiera – przy czym prezydent będzie mógł wydać postanowienie o zmianie lub uchyleniu decyzji. Uchylenie decyzji będzie przerywało działania wojska.

Jednocześnie w przypadku podejrzenia lub przygotowania przestępstwa o charakterze terrorystycznym, w celu wykrycia, zatrzymania lub przymusowego doprowadzenia osoby podejrzanej oraz znalezienia rzeczy stanowiących dowód w sprawie – prokurator będzie mógł postanowić o: 1) przeszukaniu pomieszczeń i innych miejsc znajdujących się na wskazanym obszarze, 2) zatrzymaniu osoby podejrzanej.

Wskazano również szczególne zasady użycia broni palnej w ramach prowadzenia działań kontrterrorystycznych. Chodzi o możliwość tzw. specjalnego użycia broni, które może prowadzić do śmierci zamachowca. Rozwiązanie to zwiększy skuteczność działań Policji w sytuacji wystąpienia zdarzenia o charakterze terrorystycznym, ale będzie traktowane jako środek wyjątkowy i ostateczny, wykorzystywany jedynie w przypadku bezpośredniego zagrożenia życia i zdrowia ofiary. Projektodawca uznał, że ważniejsza jest ochrona życia ofiary niż sprawcy zamachu.

Zaplanowano, że bezzałogowy statek powietrzny (dron) może zostać zestrzelony albo nad jego lotem zostanie przejęta kontrola w sytuacji gdy przebieg lotu: zagraża życiu lub zdrowiu ludzi oraz chronionym obiektom, urządzeniom lub obszarom. Będzie to także dotyczyć podejrzenia, że dron zagraża bezpieczeństwu uczestników imprezy masowej lub może zostać użyty jako środek ataku terrorystycznego.

# # #

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z Organizacją Szczytu Traktatu Północnoatlantyckiego w Rzeczypospolitej Polskiej w Warszawie w 2016 r., przedłożony przez ministra obrony narodowej.

Rząd uznał, że w związku z rosnącym zagrożeniem terrorystycznym na świecie, konieczne jest wzmocnienie bezpieczeństwa w czasie trwania 25 Szczytu Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego w Warszawie i bezpośrednio po jego zakończeniu.

W tym celu znowelizowano specustawę przygotowaną na Szczyt NATO (8-9 lipca br.), którą rząd przyjął 8 marca br. Ustawa obowiązuje od 23 marca 2016 r. i przewiduje, że zamówienia na dostawy, usługi oraz roboty budowlane związane z organizacją Szczytu NATO będą wyłączone spod ustawy Prawo zamówień publicznych.

Zgodnie z projektem nowelizacji, podczas trwania Szczytu NATO funkcjonariusze Biura Ochrony Rządu będą mieli prawo do rejestrowania obrazu i dźwięku w trakcie wydarzeń związanych z tym wydarzeniem. Zarejestrowany materiał – nie zawierający dowodów popełnienia przestępstwa lub wykroczenia – zostanie zniszczony nie później niż po upływie 30 dni od daty zarejestrowania. Z procedury zniszczenia zostanie sporządzony protokół. Ponadto, w trakcie trwania Szczytu NATO w Warszawie zabronione będzie uczestnictwo w zgromadzeniach spontanicznych.

Ze względu na rangę spotkania, jakim jest Szczyt NATO oraz potrzebę zapewnienia bezpieczeństwa jego uczestnikom na najwyższym poziomie, będzie można przedłużyć czas służby funkcjonariuszom: Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Państwowej Straży Pożarnej, Straży Granicznej i Biura Ochrony Rządu. Projekt przewiduje także możliwość przedłużenia czasu służby żołnierzy zawodowych.

Zgodnie z projektem noweli, funkcjonariuszom i żołnierzom za nadgodziny zostanie wypłacony zryczałtowany ekwiwalent pieniężny. Rozwiązanie to ma zapobiec grupowemu odbieraniu wolnych dni za godziny nadliczbowe, co mogłoby osłabić kadrowo te służby, a w rezultacie niekorzystnie wpłynąć na bezpieczeństwo obywateli.

W projekcie nowelizacji ustawy zapisano, że Centralne Biuro Antykorupcyjne będzie kontrolować zamówienia związane z organizacją Szczytu NATO w Warszawie.

# # #

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, przedłożony przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego.

Wprowadzono przepis, który umożliwi nadawcy radiowemu lub telewizyjnemu samodzielne udzielanie licencji na reemisję kablową swoich programów. Skorzystanie z tego prawa nie będzie obligatoryjne. W praktyce oznacza to, że nadawca dysponujący prawami do reemisji kablowej oraz operator telewizji kablowej będą mogli zawrzeć umowę licencyjną na reemisję bez pośrednictwa organizacji zbiorowego zarządzania prawami autorskimi i prawami pokrewnymi.

Nowe rozwiązanie oznacza wdrożenie do polskiego prawa art. 10 dyrektywy 93/83/EWG w sprawie koordynacji niektórych zasad dotyczących prawa autorskiego oraz praw pokrewnych stosowanych w odniesieniu do przekazu satelitarnego oraz retransmisji drogą kablową. Dyrektywa nie była wdrożona przez 12 lat i została zaskarżona przez operatorów kablowych do Komisji Europejskiej. KE grozi Polsce wszczęciem postępowania przed Trybunałem Sprawiedliwości.

Znowelizowana ustawa ma obowiązywać po 14 dniach od daty ich ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

# # #

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy Prawo o aktach stanu cywilnego, przedłożony przez ministra spraw wewnętrznych i administracji.

Zaproponowano rozwiązania, które usprawnią pracę urzędów stanu cywilnego i poprawią obsługę obywateli przez te instytucje. Nowe regulacje w większości przypadków stanowią odpowiedź na postulaty zgłoszone przez USC w Polsce.

Jedna z najważniejszych zmian zakłada, że kierownik urzędu stanu cywilnego będzie mógł upoważnić pracownika urzędu stanu cywilnego do przenoszenia do centralnego rejestru stanu cywilnego aktów sporządzonych w papierowych księgach stanu cywilnego. Rozwiązanie to przyspieszy nie tylko sam proces przenoszenia aktów, ale także wydawanie odpisów z nich. Miesięcznie ok. 360 tys. aktów stanu cywilnego jest przenoszonych do centralnego rejestru.

W nowych przepisach przewidziano możliwość wydawania odpisów aktów stanu cywilnego z wykorzystaniem aplikacji wspierających rejestrację stanu cywilnego, używanych w urzędach jeszcze przed wdrożeniem centralnego rejestru. Osobą właściwą do wydania odpisu z aplikacji wspierających będzie kierownik urzędu przechowujący księgę stanu cywilnego, w której sporządzono akt – tylko on będzie miał dostęp do aktu, z którego trzeba będzie wydać odpis. Z tego rozwiązania będzie można korzystać przez 5 lat od daty wejścia ustawy w życie. Nie będzie to jednak obowiązkowe. Rozwiązanie takie ma przede wszystkim zapewnić usunięcie zaległości w największych urzędach przy rozpatrywaniu wniosków o wydanie odpisów aktów.

Zgodnie z nowymi przepisami, kierownik urzędu stanu cywilnego będzie miał prawo do administracyjnego trybu unieważniania błędnych aktów stanu cywilnego oraz wzmianek dodatkowych błędnie sporządzonych z przyczyn technicznych lub z powodu niewłaściwego zastosowania centralnego rejestru. Rozwiązanie to umożliwi szybkie wycofywanie z obrotu błędnych aktów stanu cywilnego. Regulacja ta będzie stosowana również do aktów stanu cywilnego sporządzonych po 1 marca 2015 r. oraz wzmianek do nich dołączonych, bo to właśnie od tego momentu, czyli w początkowym okresie funkcjonowania centralnego rejestru było najwięcej nieprawidłowości.

Zobowiązano kierowników urzędów stanu cywilnego do przeniesienia do centralnego rejestru – w ciągu 5. lat od daty wejścia ustawy w życie – aktów stanu cywilnego sporządzonych na papierze od 1 marca do 31 sierpnia 2015 r., które do końca 2015 r. nie zostały przeniesione do centralnego rejestru.

# # #

Rada Ministrów wydała rozporządzenie zmieniające rozporządzenie w sprawie zasad wynagradzania pracowników nie będących członkami korpusu służby cywilnej zatrudnionych w urzędach administracji rządowej i pracowników innych jednostek, przedłożone przez ministra rolnictwa i rozwoju wsi.

Zmiana rozporządzenia umożliwia wprowadzenie zaplanowanej na 2016 r. podwyżki wynagrodzeń zasadniczych dla pracowników Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego oraz dyrektorów Regionalnych Zarządów Gospodarki Wodnej i dyrektorów urzędów morskich. Znowelizowane rozporządzenie zmienia także zasady wynagradzania pracowników KRUS oraz porządkuje wykaz stanowisk i kategorii zaszeregowania w centrali i oddziałach regionalnych KRUS.

Po zmianach wynagrodzenie zasadnicze pracowników KRUS będzie mogło wzrosnąć maksymalnie o: 1 309,00 zł dla stanowisk kierowniczych; 1 009,38 zł dla stanowisk urzędniczych; 526,50 zł dla stanowisk pomocniczych i obsługi. Możliwość przyznawania podwyżek przewidziano dla pracowników, którzy od kilku lat otrzymują wynagrodzenie zasadnicze w niezmienionej wysokości. Znowelizowane rozporządzenie umożliwi także podwyższenie wynagrodzeń zasadniczych dyrektorom Regionalnych

Zarządów Gospodarki Wodnej i dyrektorom urzędów morskich – z obecnych 7.150 zł do maksymalnie 8.580 zł. Środki na podwyżki zagwarantowano w ustawie budżetowej na 2016 r.

Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dacie ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ ksi/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 10.05.2016, 18:16
Źródło informacji CIR
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ