Newsletter

Cyfryzacja to konieczność dla konkurencyjności polskiej gospodarki

19.05.2016, 15:59aktualizacja: 19.05.2016, 15:59

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Transformacja cyfrowa obejmuje obecnie każdą instytucję i przedsiębiorstwo, wywierając znaczący wpływ na całą gospodarkę. Objawia się to nie tylko we wzroście produktywności pracy, ale również w kreowaniu nowych rynków i modeli biznesowych - wskazywali uczestnicy Europejskiego Kongresu Gospodarczego, który zainaugurowano wczoraj w Katowicach.

Debatę o szansach, wyzwaniach i zagrożeniach cyfrowej rewolucji rozpoczęło wystąpienie Jamesa Whittakera, Distinguished Technical Evangelisty w firmie Microsoft, który opowiedział o technologicznej wizji przyszłości. Zdaniem prelegenta Microsoftu skok cyfrowy nie byłby możliwy bez nieograniczonych możliwości przetwarzania gigantycznych zasobów danych w chmurze obliczeniowej, która daje początek takim trendom, jak Internet Rzeczy, machine learning czy zaawansowane możliwości analityki.

Jak zauważył James Whittaker, ilość informacji, które obecnie przechowujemy na komputerach i w centrach danych, zbliża się do septyliona bajtów (10 do potęgi 42) i rośnie szybciej niż miało to kiedykolwiek miejsce. Prowadzi to m.in. do powstawania nowych terminów dla określenia rozmiarów danych, takich jak jottabajty czy zettabajty. Nowoczesne algorytmy mają dostęp do informacji o objętości większej niż kiedykolwiek wcześniej.

James Whittaker zwrócił również uwagę na to, że urządzenia określane terminem Internetu Rzeczy są już obecnie z powodzeniem wykorzystywane, m.in. do monitorowania łańcucha dostaw, zarządzania zachowaniem klienta w obiektach handlowych, czy tworzenia i dostarczania spersonalizowanych ofert handlowych.

"Istotą cyfryzacji są dane. Komputery lepiej i szybciej niż ludzie będą rozumiały trendy gospodarcze. One już obracają akcjami, ludzie są coraz mniej w to zaangażowani. Przyszłość nadchodzi szybciej, niż nam się wydaje" - zaznaczył.

Przykładem mogą być inteligentne samochody, które komunikują się z kierowcą w trakcie jazdy, ale także odpowiadają na warunki zewnętrze, monitorując stale pogodę czy natężenie ruchu.

W ocenie eksperta Microsoft, w niedalekiej przyszłości więcej ruchu w sieci (wytwarzanego i konsumowanego) będzie generowane nie przez ludzi a maszyny. Natomiast to, jak będzie wyglądała ta przyszłość, według Whittakera, to w dużej mierze decyzja osób tworzących oprogramowanie. "To oni zawsze decydują o innowacjach, a potem ludzie podążają za tymi, które im się podobają. Jeśli chcecie być częścią przyszłości, nauczcie się kodować" - podkreślił.

Według badania przeprowadzonego przez IAB Polska, na które powołuje się Microsoft, już 40 proc. Polaków posiada urządzenia, które możemy zakwalifikować jako Internet Rzeczy.

Z kolei z raportu przygotowanego przez Politykę Insight na zamówienie platformy ThinkTankCyfrowy.pl wynika, że Polska jest jedną z najszybciej cyfryzujących się gospodarek Europy, notując wzrost w dziedzinie digitalizacji na poziomie 70 proc. rocznie. Nasz kraj startuje jednak z niskiego pułapu, zajmując 28. pozycję na 30 badanych krajów europejskich pod względem usług cyfrowych w sektorze prywatnym, kompetencji pracowników i jakości e-government.

Dariusz Piotrowski, dyrektor sprzedaży do klientów enterprise w polskim oddziale Microsoft, zauważył, że należy odróżnić pojęcie cyfryzacji od informatyzacji. "Informatyzujemy się już od dziesięcioleci, a prawdziwa digitalizacja rozpoczyna się w tej chwili. Wszystkie trendy związane z Internetem Rzeczy, Big Data, analizą tych danych, przetwarzaniem, aby móc uzyskać z nich korzyści biznesowe, to w całości jest dopiero cyfryzacją" - powiedział.

Przekonywał, że cyfryzacja obejmuje właściwie wszystko, podając przykład telefonu komórkowego, który w przeszłości był odblokowywany za pomocą wpisywania czterech lub sześciu cyfr, natomiast obecnie, w dobie cyfryzacji, uwierzytelnianie odbywa się poprzez skanowanie tęczówki oka.

"Cyfryzacja to są zarówno te drobne elementy, jak również mega procesy w przedsiębiorstwach, które optymalizują codzienną pracę setek tysięcy, milionów ludzi, czy to w energetyce, czy w bankowości" - powiedział. W ocenie Dariusza Piotrowskiego w obszarze sektora bankowego Polska zdecydowanie ma się czym pochwalić, natomiast w obszarze sektora energetycznego jesteśmy w tym momencie, w którym dopiero możemy wykonać skok cyfrowy.

Z danych, które przytacza Microsoft, wynika, że połowa wzrostu produktywności w unijnych firmach jest efektem inwestycji w nowe technologie. Prędkość Internetu podwaja się co dwa, trzy lata, a ilość przesyłanych danych - co rok. Pod koniec 2015 r. na świecie było 25 mld podłączonych mobilnie urządzeń, do 2020 będzie ich 50 mld. Ilość danych przesyłanych przez karty SIM ma wzrosnąć dwunastokrotnie między 2012 a 2018 r.

Przedstawiciele firmy wskazują ponadto, że w całej Unii pracuje już 4 mln informatyków. W samej Polsce to około 200 tys. osób, a w 2020 r. może być ich nawet 300 tys.

Europejski Kongres Gospodarczy w Katowicach, w którym udział weźmie w sumie ok. 8 tys. osób, potrwa do piątku. W programie Kongresu znalazło się kilkanaście bloków tematycznych, a wśród głównych nurtów dyskusji jest digitalizacja i różne aspekty cyfrowej rewolucji w gospodarce.

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
Data publikacji 19.05.2016, 15:59
Źródło informacji Centrum Prasowe PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii