Newsletter

Szwajcaria: inauguracja najdłuższego tunelu kolejowego na świecie

01.06.2016, 22:44aktualizacja: 01.06.2016, 22:44

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Po 17 latach budowy w Szwajcarii odbyły się inauguracyjne przejazdy pociągów przez najdłuższy i najgłębszy na świecie tunel kolejowy. Nowy tunel Świętego Gotarda przyspieszy ruch pociągów między północną i południową Europą przez Alpy Szwajcarskie.

Przemawiając przy północnym wjeździe do tunelu w miejscowości Erstfeld w niemieckojęzycznym kantonie Uri, prezydent Szwajcarii Johann Schneider-Ammann nazwał otwarcie tej trasy "gigantycznym krokiem dla Szwajcarii", ale też dla jej sąsiadów i reszty kontynentu.

Następnie do tunelu z dwóch przeciwnych stron wjechały dwa pociągi, wiozące po kilkuset gości, zwycięzców loterii biletowej, w której udział wzięło ok. 130 tys. osób.

Nowy tunel bazowy Świętego Gotarda (Gotthard Base Tunnel) ma 57,09 km długości, a jego trasę dzieli w pewnym miejscu od powierzchni ziemi aż 2300 metrów. Jest najdłuższym tunelem kolejowym w świecie, po oddanym do użytku w 1988 roku podmorskim połączeniu japońskich wysp Honsiu i Hokkaido oraz funkcjonującym od 1994 roku tunelu pod Kanałem La Manche, które liczą odpowiednio 53,8 i 50,4 kilometra. Pozycji tej nie odbierze mu budowany obecnie tunel bazowy pod przełęczą Brenner na granicy Austrii i Włoch, który ma mieć 55 kilometrów długości. Nie pozbawi on także tunelu gotardzkiego światowego rekordu głębokości, gdyż nie oddali się od powierzchni ziemi więcej niż o 840 metrów.

Na świecie istnieje jeszcze dłuższa podziemna instalacja komunikacyjna - liczący 60 kilometrów tunel jednej z linii metra w chińskim Kantonie. Ponadto zewnętrzna z dwóch obwodnic metra w Pekinie ma długość 57,1 km, czyli tyle samo co nowy tunel Świętego Gotarda.

Będące inwestorem tunelu Szwajcarskie Koleje Federalne (SBB) wydały dotąd na jego budowę łącznie 10,6 mld franków. (PAP)

jhp/ dmi/ kar/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 01.06.2016, 22:44
Źródło informacji Reuters, DPA, Media
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ