Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Jak wynika z zaprezentowanego w środę badania, coraz więcej czasu spędzamy aktywnie. Polacy najczęściej decydują się na jazdę na rowerze (45 proc.), bieganie (25 proc.), grę w piłkę nożną (17 proc.), trening siłowy (16 proc.) oraz pływanie (14 proc.). Z badania dotyczącego aktywności sportowej Polaków wynika ponadto, że co czwarty ankietowany trenuje z dużą częstotliwością: 7 proc. uprawia sport codziennie lub prawie codziennie, a 17 proc. kilka razy w tygodniu.
Prezentacja wyników ankiety towarzyszyła rozpoczęciu kampanii "Zdrowi-gotowi-sport!", mającej podnosić świadomość w zakresie konieczności kontroli stanu zdrowia przez osoby uprawiające sport. Prowadzonej przez Grupę LUX MED akcji patronują polscy olimpijczycy.
Uczestnicy środowej konferencji w Centrum Olimpijskim PKOl, na której zaprezentowano wyniki badania, zwracali uwagę, że wzmożeniu aktywności fizycznej Polaków nie towarzyszy gwarantujący wyższe bezpieczeństwo i lepsze efekty treningowe monitoring medyczny. Tym samym w dużo większym stopniu jesteśmy narażeni m.in. na kontuzje a na ogół też nic nie wiemy o medycznie zdiagnozowanych przeciwskazaniach do uprawiania sportu.
Ponad połowa Polaków uprawiających sport przyznaje, że swoje treningi opiera jedynie na własnej wiedzy oraz doświadczeniu (54 proc.). Szczególnie niepokojące dla ekspertów okazały się jednak statystyki dotyczące wykonywania specjalistycznych badań lekarskich. Kluczowemu dla bezpieczeństwa badaniu serca poddało się jedynie 19 proc. Respondentów a tylko 6 proc. Miało kontakt z lekarzem specjalistą medycyny sportowej.
Dodatkowo z badań wynika, że w przypadku pojawienia się dolegliwości utrudniających aktywność fizyczną, jedynie 34 proc. Polaków decyduje się skorzystać z porady lekarza, 30 proc. przerywa trening do czasu ich ustąpienia, a 25 proc. zażywa suplementy diety lub leki bez recepty.
Tymczasem zdaniem Roberta Korzeniowskiego, menedżera programu Medycyna dla Sportu i Aktywnych Grupy LUX MED, osoby aktywne powinny badać się regularnie, chociaż raz w roku a dzieci i młodzież trenujące w klubach, zgodnie z wymogami orzecznictwa sportowego dwa razy w roku. Jak zaznaczył, chodzi o wykonywanie podstawowych badań EKG, laboratoryjnej diagnostyki parametrów krwi i moczu oraz konsultacje ze specjalistami medycyny sportowej z dziedzin, takich jak interna, kardiologia czy ortopedia.
"W czasie intensywnej aktywności fizycznej bezcenna jest także opieka fizjoterapeutów. Potrafią oni w porę dostrzec pierwsze symptomy przeciążenia i zapobiec kontuzji. Poradzą, jak odbierać sygnały od własnego organizmu i kiedy warto odpuścić, a to zarówno dla sportowca zawodowego, jak i ambitnego amatora bywa bardzo trudne" - zauważył.
Obecna na konferencji polska szablistka, wielokrotna mistrzyni Polski, Europy i Świata Aleksandra Socha zaznaczyła, że jest pod stałą opieką lekarzy i fizjoterapeutów. Podkreślała przy tym znaczenie profilaktyki w sporcie.
"Dziś możemy zbadać właściwie wszystko, dzięki rozszerzonej morfologii możemy dobrać odpowiednią dietę i suplementację. Ważne jest, aby decyzje dotyczące diety i treningu podejmować na podstawie wyników badań i konsultacji z lekarzem" - wskazała. Jak dodała, każdy organizm jest inny, dlatego lepiej nie dobierać diety, suplementów oraz planu treningowego samemu, czy też za czyjąś radą lub na podstawie informacji znalezionych w intrenecie.
Z kolei Anna Rulkiewicz, prezes Grupy LUX MED, inicjatora kampanii "Zdrowi-gotowi-sport!", podkreśliła, że jako Główny Partner Medyczny Polskiego Komitetu Olimpijskiego grupa czuje się niejako w obowiązku, by wspierać Polaków w bezpiecznym uprawianiu sportu. "W Polsce wiele mówimy o leczeniu, ale zdecydowanie za mało o profilaktyce. Zdrowy sport to klucz do zdrowia, dlatego tak bardzo wierzę w naszą akcję" - przekonywała Rulkiewicz.
Ogólnopolskie badanie TNS Polska "Aktywność sportowa Polaków" zostało przeprowadzone w dniach 20-25 maja 2016 r. na próbie reprezentatywnej dla populacji Polaków w wieku 18-50 lat. Badanie wykonano metodą wywiadów bezpośrednich CAPI.
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 09.06.2016, 13:08 |
Źródło informacji | Centrum Prasowe PAP |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘPozostałe z kategorii
-
Image
MediaMarkt w Markach w nowej odsłonie
- 27.11.2024, 13:37
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: MediaMarkt Polska
-
Image
Rzecznik Praw Pacjenta: poprawiamy wspólnie z Ministerstwem Zdrowia standardy opieki okołoporodowej PAP
- 27.11.2024, 10:04
- Kategoria: Zdrowie i styl życia
- Źródło: PAP MediaRoom
-
Image
E-commerce zyskuje na wartości. Kupujemy więcej, drożej i chętniej sięgamy po przedmioty z drugiej ręki - analiza OLX
Rosną udziały e-commerce w rynku. Równocześnie procent internautów dokonujących zakupów w sieci utrzymuje się od 2023 roku na zbliżonym poziomie. Można zatem wnioskować, że kupujemy częściej i więcej, w tym również przedmiotów z drugiej ręki. Potwierdzają to także dane OLX, największego serwisu ogłoszeniowego w Polsce. W październiku średnia wartość jednego przedmiotu kupionego z Przesyłką OLX wzrosła o 24% (w ujęciu rocznym).- 25.11.2024, 08:30
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: OLX