Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Warszawski Oddział Okręgowy Stowarzyszenia Księgowych w Polsce zrzesza 4200 osób. Z okazji Dnia Księgowego przywidziano dla nich takie atrakcje jak "przychody w ujęciu bilansowym" , "przychody w podatkach dochodowych" czy "kontrowersje w stosowaniu przepisów prawa".
Otwierając konferencję organizatorzy podkreślali, że od księgowych wymaga się najwyższego profesjonalizmu, tymczasem wielu przedsiębiorców wciąż czerpie wiedzę o rachunkowości od takich "ekspertów" jak dr Google, czy prof. Wikipedia. Tymczasem przedsiębiorstwa, które chcą i potrafią korzystać z potencjału współczesnych księgowych minimalizują ryzyko biznesowe oraz rozwijają się stabilniej i szybciej.
"W wielu korporacjach księgowi traktowani są jeszcze narzędziowo, a nieszczęściem są ci dyrektorzy finansowi, którzy słabo znają rachunkowość" - powiedział Jerzy Koniecki, wiceprezes Zarządu Głównego Stowarzyszenia Księgowych w Polsce i prezes Oddziału Okręgowego SKwP w Warszawie, a jednocześnie biegły rewident.
Jerzy Koniecki podkreślił, że często spotyka się z niewiedzą wśród członków zarządów firm. Wyjątkiem jest według niego 3-5 proc. firm, najczęściej są to spółki giełdowe.
"Jeżeli chodzi o pozostałe 95 proc. obrotu gospodarczego (…), to świadomość zarządów na temat współczesnej rachunkowości i podatków, w moim przekonaniu jest niewystarczająca” - dodał Koniecki. Skutkuje to według niego zwiększeniem ryzyka w obrocie gospodarczym.
"Bardzo często słyszę odpowiedź, że to nie ja, to główny księgowy" - powiedział wiceprezes Zarządu Głównego SKwP.
Franciszek Wala, prezes Zarządu Głównego Stowarzyszenia Księgowych w Polsce, życzył wszystkim księgowym, aby mieli jak najmniej problemów z "niejasnymi, zawiłymi przepisami", a jednocześnie, aby coraz częściej księgowi stawali się "autentycznymi partnerami dla przedsiębiorców, biznesmenów i menedżerów".
Prezes Franciszek Wala zwrócił uwagę, że ogromnego znaczenia nabiera teraz funkcja informacyjna rachunkowości.
"Kto ma informację, ten jest użyteczny w biznesie i chodzi o to, aby mieć te informację szybką, rzetelną, ale też bezpieczną" - powiedział.
Jednocześnie zapowiedział zorganizowanie jesienią 2016 roku konferencji o cyberbezpieczeństwie w obszarze rachunkowości. "Informatyka daje nam wspaniałe narzędzia, ale są one narażone na niebezpieczeństwa i my je dostrzegamy" - podkreślił.
Wykład prezentujący nowy standard MSSF 15 wygłosiła prof. Aldona Kamela-Sowińska.
Obchodzony od siedmiu lat Dzień Księgowego upamiętnia powstanie 9 czerwca 1907 roku w Warszawie Związku Buchalterów, pierwszej na ziemiach polskich organizacji osób zajmujących się księgowością i finansami. W 1926 organizacja przekształciła się w "Związek Księgowych w Polsce".
W 1989 r. stowarzyszenie weszło na arenę międzynarodową i zostało członkiem Międzynarodowej Federacji Księgowych (IFAC).
Przedstawiciele tego zawodu podkreślają, że fundamentami ich sukcesu są wiedza, umiejętności i etyka zawodowa. Polski "Kodeks Zawodowy Etyki w Rachunkowości" jest tłumaczony na wiele języków.
SKwP wydaje teraz trzy certyfikaty zawodowe: Dyplomowanego księgowego, Certyfikowanego eksperta usług księgowych oraz Certyfikowanego specjalistę usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych i podatkowych. Realizuje również wprowadzoną w 2009 r. ścieżkę certyfikacji zawodu księgowego. Szczegółowe informacje o certyfikatach, kursach, szkoleniach są publikowane m.in. na stronie Oddziału Okręgowego SKwP: www.skp-ow.com.pl.
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Data publikacji | 10.06.2016, 19:09 |
Źródło informacji | Centrum Prasowe PAP |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |