Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MSZ: spotkanie ministrów spraw zagranicznych Polski i Francji (komunikat)

13.06.2016, 20:53aktualizacja: 13.06.2016, 20:53

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MSZ informuje:

Lipcowy Szczyt NATO, współpraca w ramach Trójkąta Weimarskiego i relacje bilateralne były głównymi tematami rozmów ministra spraw zagranicznych Witolda Waszczykowskiego z przebywającym w Polsce z wizytą roboczą ministrem spraw zagranicznych i rozwoju międzynarodowego Jeanem-Markiem Ayrault.

Poniedziałkowe rozmowy szefów dyplomacji Polski i Francji dotyczyły m.in. przygotowań do zbliżającego się Szczytu NATO w Warszawie. Minister Witold Waszczykowski wyraził nadzieję, że Francja wniesie istotny wkład w wypracowanie silnego przesłania Szczytu oraz wzmocnienie bezpieczeństwa wschodniej flanki Sojuszu, zapewniając jednocześnie o gotowości Polski do wsparcia międzynarodowych działań w ramach walki z Daesz. Obaj ministrowie podkreślili, że zależy im na NATO, jako organizacji jednolitej, skutecznej i wiarygodnej, realizującej zasadę sojuszniczej solidarności.

Wizyta szefa francuskiej dyplomacji miała szczególny charakter, ze względu na obchodzoną w tym roku 25. rocznicę podpisania Traktatu o przyjaźni i solidarności między Polską a Francją. Spotkanie było także okazją do podsumowania dotychczasowych relacji, przedyskutowania bieżących zagadnień agendy unijnej oraz możliwości intensyfikacji dalszej współpracy z Francją, również w ramach Trójkąta Weimarskiego. – Nasze dzisiejsze spotkanie potwierdza wolę dalszego pogłębiania relacji dwustronnych między naszymi państwami – podkreślił szef polskiej dyplomacji.

W odniesieniu do wyzwań stojących przed Europą ministrowie wskazali, że konieczne jest podjęcie wspólnych działań na rzecz silnej pod względem politycznym i gospodarczym, bezpiecznej Unii Europejskiej. W kwestii zbliżającego się referendum brytyjskiego wyrazili nadzieję na pozostanie Wielkiej Brytanii we Wspólnocie. – Cierpielibyśmy z tego powodu, doszłoby do wielkiego chaosu w UE, w przypadku negatywnego rozstrzygnięcia referendum. Jednak ciągle liczymy, że będzie to referendum zakończone pozytywnym rezultatem. Potrzebujemy Wielkiej Brytanii, potrzebujemy jej wielkiej gospodarki, jej wpływów zarówno w Europie jak i na obszarze transatlantyckim, potrzebujemy Wielkiej Brytanii dla bezpieczeństwa Europy – mówił minister Waszczykowski.

W czasie rozmów w Warszawie minister Witold Waszczykowski podkreślił znaczenie konkurencyjności europejskiej gospodarki i konieczność ciągłego dbania o fundamenty jednolitego rynku, który leży u jej podstaw. Jak zaznaczył szef MSZ, Polska sprzeciwia się wprowadzaniu barier czy nieuzasadnionych ograniczeń, mogących zagrozić swobodzie świadczenia usług w Unii Europejskiej. W kontekście sytuacji na Wschodzie Europy szef polskiej dyplomacji powtórzył, że warunkiem skutecznego dialogu z Rosją jest pełna implementacja porozumień mińskich, a poprawa sytuacji w Donbasie jest kluczowa dla postępu w kwestiach politycznych.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ mkz/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 13.06.2016, 20:53
Źródło informacji MSZ
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ