Newsletter

Zdrowie i styl życia

Świadczenia opieki zdrowotnej - idzie stare?

16.06.2016, 18:05aktualizacja: 16.06.2016, 18:05

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Zdjęcie - wentylacja
Zdjęcie - wentylacja
Ogólnopolski Związek Świadczeniodawców Wentylacji Mechanicznej przesłał do Ministerstwa Zdrowia uwagi odnoszące się do projektu rozporządzenia w sprawie szczegółowych kryteriów wyboru ofert w postępowaniu w sprawie zawarcia umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej.

Projekt rozporządzenia dotyczącego szczegółowych kryteriów wyboru ofert w postępowaniu w sprawie zawarcia umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej pojawił się na stronach Ministerstwa Zdrowia 9 maja b.r. W opinii przedstawicieli Ogólnopolskiego Związku Świadczeniodawców Wentylacji Mechanicznej wymaga on wielu poprawek i uzupełnień, a samo rozporządzenie powinno uwzględniać przede wszystkim interes pacjentów i ich opiekunów a nie wąskich grup lekarskich czy pielęgniarskich.

Uwzględnić postulaty wszystkich stron

Rozporządzenie powinno uwzględniać interesy wszystkich środowisk oraz podmiotów, które w tej chwili aktywnie uczestniczą w realizowaniu świadczenia wentylacji domowej – uważa Katarzyna Baj, dyrektor biura zarządu Ogólnopolskiego Związku Świadczeniodawców Wentylacji Mechanicznej. - Zredukowanie postulatów do tylko jednego, wybranego środowiska lekarzy będzie bowiem prowadziło do patologii.

Powoływanie się wyłącznie na postulaty konsultanta krajowego w dziedzinie chorób płuc uważamy za daleko niewystarczające. Brakuje przede wszystkim opinii środowiska najbardziej doświadczonego i zaangażowanego w świadczenie wentylacji domowej a mianowicie środowiska lekarzy anestezjologów i intensywnej terapii. W chwili obecnej ponad 90% lekarzy zajmujących się wentylacją domową w Polsce to właśnie anestezjolodzy. Uwzględnienie uwag szerokiego grona specjalistów jest tym bardziej zasadne, że powodem włączenia wentylacji mechanicznej u pacjentów są różne choroby podstawowe.

Więcej lekarzy w ZOL niż na OIOM?

Związek przedstawił także swoje uwagi w zakresie etatów dla lekarzy i wymogów dotyczących pielęgniarek. „Etaty mogą być problemem zwłaszcza dla małych podmiotów opiekujących się kilkoma pacjentami, choćby dlatego, że większość lekarzy zatrudniona jest w oparciu o umowy kontraktowe z uwagi na prowadzoną działalność gospodarczą” - mówi Katarzyna Baj. - Uważamy, że najlepszym rozwiązaniem jest skorelowanie ilości personelu z ilością pacjentów, ale tak, jak to jest w tej chwili. Natomiast to, co zawiera projekt, to czyste szaleństwo, na które nie stać nawet krajów o wiele bogatszych od Polski.

Ministerstwo Zdrowia proponuje miedzy innymi wzrost liczby etatów lekarskich w zakładach opiekuńczo-leczniczych do poziomu 17,5 lekarza na 20 pacjentów!!!

„Podobnie wymogi dotyczące pielęgniarek ze specjalizacją w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej opieki stoją w sprzeczności z aktualnymi zasobami ludzkimi w tej dziedzinie i ich rozlokowaniem. Większość specjalistów pracuje w obrębie dużych miast. Natomiast pacjenci, którymi opiekują się członkowie Związku, mieszkają w najróżniejszych zakątkach kraju, najczęściej w małych miastach i wsiach. Swoją drogą, zastanawiające jest, że dopuszcza się w hospicjach zatrudnianie pielęgniarek z kursem, zaś w przypadku wizyt domowych wymagania są już większe” - dodaje dyrektor biura OZŚWM.

Krok w tył

Jeśli proponowane przez Ministerstwo Zdrowia zmiany w projekcie rozporządzenia dotyczącego szczegółowych kryteriów wyboru ofert w postępowaniu w sprawie zawarcia umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej weszłyby w życie, to oznaczałoby to w praktyce cofnięcie się tego świadczenia o ponad dziesięć lat. Obecnie wśród członków OSŚWM nie ma podmiotów opiekujących się pacjentami wentylowanymi inwazyjnie w udziale ponad 70 procent. Ustawienie takiego parametru może prowadzić do patologii związanej z przedwczesnymi decyzjami dotyczącymi wykonywania tracheostomii.

„Na całym świecie utrzymuje się trend polegający na zwiększeniu liczby pacjentów wentylowanych nieinwazyjnie w stosunku do wentylowanych inwazyjnie - mówi Katarzyna Baj. - Tymczasem proponowane w rozporządzeniu rozwiązania wręcz zachęcają świadczeniodawców do wykonywania tracheotomii tylko po to, aby spełnić nowe kryteria. Nie może być tak, że Polska nie tylko odstaje względem światowych tendencji, ale jeszcze sama „strzela sobie w kolano” robiąc krok wstecz. I to kosztem pacjenta”.

Pełen tekst uwag Ogólnopolskiego Związku Świadczeniodawców Wentylacji Mechanicznej do projektu rozporządzenia dotyczącego szczegółowych kryteriów wyboru ofert w postępowaniu w sprawie zawarcia umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej znajduje się na stornie www.wentylacja-mechaniczna.org.pl

Więcej informacji:

Katarzyna Baj

Dyrektor Biura Ogólnopolskiego

Związku Świadczeniodawców Wentylacji Mechanicznej

tel. +48 773 157 920

e-mail: zwiazek@wentylacjamechaniczna.org.pl

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 16.06.2016, 18:05
Źródło informacji materiały prasowe OZŚWM
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii