Pobierz materiał i Publikuj za darmo
W opinii Krajowej Federacji Producentów Zbóż, szacunek Instytutu jest bardzo optymistyczny, organizacja ocenia, że tegoroczne zbiory mogą wynieść 26-26,5 mln ton (bez kukurydzy). Prezes tej organizacji Rafał Mładanowicz nie spodziewa się obniżenia tej prognozy, a raczej prawdopodobnie zostanie ona podwyższona, ale nie do 30 mln ton.
Zaznaczył, że w tym roku zapasy wody po zimie były niskie, w maju prawie nie było opadów, ale w czerwcu, gdy wystąpiły deszcze wegetacja zbóż jarych ponownie ruszyła. "Będą kwestie jakościowe" - dodał. Ostatecznie jakość pszenicy konsumpcyjnej będzie zależała od tego, czy pogoda będzie słoneczna.
Podczas piątkowej debaty przedżniwnej zorganizowanej przez Krajową Federację Producentów Zbóż i Krajowe Zrzeszenie Producentów Rzepaku i Roślin Białkowych, jej uczestnicy zwracali uwagę na niedokładność szacunków dotyczących powierzchni zasiewów, jak i występowania suszy.
Według ostatniego raportu Instytutu Upraw Nawożenia i Gleboznawstwa obejmujący okres od 11 kwietnia do 10 czerwca 2016 roku, w Polsce występuje susza na terenie 10 województw w ok. 19 proc. polskich gmin. Niedobór wody najbardziej odczuwają uprawy zbóż jarych i ozimych.
"Mamy pewne zagrożenie i fakt niedoboru wody jest już istotny, w większości miejsc Polski spadł poziom wód gruntowych od 50 do 150 cm (...) na pewno ta sytuacja będzie rzutować na poziom tegorocznych plonów" - powiedział członek zarządu KFPZ Zbigniew Kaszuba. Dodał, "my jako organizacje nie wydajemy komunikatu o zbiorach, bo jest za wcześnie, ale na pewno oceny nie będą zbyt optymistyczne". (PAP)
awy/ dym/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 18.06.2016, 13:50 |
Źródło informacji | PAP |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |