Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Porozumienie, które w piątek wstępnie wypracowali unijni ministrowie finansów, może wejść w życie, ponieważ do poniedziałku do północy żadne z państw unijnych nie zgłosiło do niego uwag.
Projekt dyrektywy ws. przeciwdziałania unikaniu opodatkowania przewiduje m.in. reguły dotyczące ograniczenia ulg podatkowych w związku z odsetkami, jakie płacą firmy za pożyczki.
Dyrektywa przewiduje ograniczenie kwoty odsetek, które mogą być odliczone w ciągu roku. KE proponowała, by było to maksymalnie 30 proc. zysku lub 1 mln euro, ale państwa członkowskie podniosły ten próg do 3 mln euro.
Ze względu na sprzeciw kilku krajów odłożono też wprowadzenie tych przepisów w życie do momentu, aż takie same regulacje przyjmą wszystkie państwa OECD lub najpóźniej do 2024 r. W pierwotnej propozycji KE obostrzenia miały wejść w życie w 2019 r.
Ministrowie zmienili też propozycję, która ma ograniczyć przesuwanie zysków firm do spółek zależnych w rajach podatkowych. Pierwotnie KE proponowała, by kraje unijne miały prawo opodatkowywać zyski transferowane z państwa, w którym stawki podatkowe są o 40 proc. niższe niż te w danym kraju UE.
Próg ten został jednak zamieniony podczas prac nad dyrektywą na stwierdzenie, które przewiduje, że podatki będą płacone w UE, jeśli poza wspólnotą byłyby o połowę niższe niż w danym państwie członkowskim.
Wypracowany kompromis musi jeszcze zostać potwierdzony przez Radę UE. Dyrektywa w zasadniczej części ma wejść w życie do końca 2018 r.
stk/ ulb/ kar/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 21.06.2016, 17:07 |
Źródło informacji | PAP Legislacja |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |