Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- MSZ informuje:
Pod przewodnictwem premier Beaty Szydło i kanclerz Angeli Merkel, odbyły się w środę XIV polsko-niemieckie konsultacje międzyrządowe. Stronę polską reprezentowało 13 ministrów oraz 5 przedstawicieli kierownictwa resortów na szczeblu sekretarza i podsekretarza stanu. Ze strony niemieckiej uczestniczyło 10 ministrów i 6 sekretarzy stanu. Ponadto spotkali się także obaj koordynatorzy ds. współpracy dwustronnej: sekretarz stanu w MSWiA Jakub Skiba i premier Brandenburgii Dietmar Woidke.
Rozmowa ministra Witolda Waszczykowskiego z ministrem spraw zagranicznych Niemiec Frankiem-Walterem Steinmeierem dotyczyła głównie stosunków dwustronnych, szczytu NATO w Warszawie, przyszłości Unii Europejskiej w kontekście referendum w Wielkiej Brytanii. Szefowie dyplomacji Polski i Niemiec mówili dziś także o konflikcie rosyjsko-ukraińskim, kryzysie migracyjnym, polityce energetycznej i współpracy regionalnej w ramach Trójkąta Weimarskiego oraz Grupy Wyszehradzkiej. W jednej z berlińskich szkół ministrowie zaprezentowali wspólnie pierwszy tom polsko-niemieckiego podręcznika do historii. – Dzisiejsza uroczystość ma szczególne znaczenie dla stosunków polsko-niemieckich, zarówno w wymiarze praktycznym, jak i symbolicznym. 71 lat po zakończeniu II wojny światowej, która – wydawało się – nieodwołalnie podzieli nasze społeczeństwa na wiele pokoleń, możemy dzisiaj przedstawić Państwu efekt wyjątkowego, wspólnego projektu: polsko-niemiecki podręcznik do historii – podkreślił szef polskiego MSZ. – Inauguracja podręcznika ma, jak wspomniałem, również charakter symboliczny. Wpisuje się w tegoroczne obchody 25-lecia podpisania Traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy między Polską i Niemcami. Publikacja ta pokazuje, jak szybko udało nam się wspólnym wysiłkiem doprowadzić do normalizacji w relacjach dwustronnych. Jest przejawem dojrzałości i otwartości obydwu krajów oraz gotowości do rozmowy na wszelkie, nawet najbardziej wrażliwe tematy – dodał minister Waszczykowski.
Ministrowie Waszczykowski i Steinmeier podpisali dziś także deklarację z okazji 25-lecia polsko-niemieckiego Traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy. W dokumencie obie strony odnoszą się do stosunków dwustronnych, a także aktualnych wyzwań dla Unii Europejskiej.
W trakcie konsultacji, działając w imieniu ministra spraw zagranicznych, podsekretarz stanu Joanna Wronecka popisała wspólnie z sekretarzem stanu Federalnego Ministerstwa Współpracy Gospodarczej i Rozwoju Friedrichem Kitscheltem Memorandum o współpracy przy realizacji wspólnego polsko – niemieckiego projektu humanitarnego dotyczącego odbudowy libańskich szkół publicznych, w których uczą się dzieci uchodźców syryjskich oraz najuboższe dzieci libańskie.
Przed rozpoczęciem konsultacji minister Waszczykowski spotkał się także z przewodniczącym Bundestagu Norbertem Lammertem oraz przewodniczącym Komisji Spraw Zagranicznych Bundestagu Norbertem Röttgenem.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)
kom/ ale/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 22.06.2016, 18:50 |
Źródło informacji | MSZ |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |