Newsletter

Komisja Europejska zwiększyła limity interwencji na rynku mleka

30.06.2016, 19:45aktualizacja: 30.06.2016, 19:45

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Komisja Europejska zwiększyła w czwartek limit dotyczący interwencyjnego skupu mleka w proszku. Dzięki temu na rynku będzie w tym roku do 350 tys. ton tego produktu mniej, co ma poprawić sytuację przeżywającej kryzys branży.

Według danych GUS cena mleka w skupie wynosiła w maju w Polsce 1 zł za litr. To o 11 proc. mniej niż w 2015 r. Mimo interwencji KE, branża w całej UE nie może wyjść z kłopotów od dłuższego czasu. Obowiązujący od 30 lat w UE system kwot mlecznych, który ustalał maksymalne limity produkcji dla wszystkich państw członkowskich, przestał obowiązywać 1 kwietnia 2015 r., przez co znacznie zwiększyła się produkcja.

Aby zaradzić sytuacji, wcześniej w tym roku podwojono limity ilościowe interwencyjnego skupu masła i odtłuszczonego mleka w proszku. W czwartek w życie weszło rozporządzenie z ubiegłego tygodnia, które kolejny raz podnosi limit skupu mleka w proszku ustalając go na poziomie 350 tys. ton.

Z danych KE wynika, że do tej pory w drodze interwencji skupiono 296 tys. ton surowca, z czego 218 tys. zostało nabyte po określonej cenie, a 78 tys. poprzez interwencyjne przetargi; w przypadku Polski było to odpowiednio 26 tys. i 7 tys. ton, czyli czwarta największa ilość w UE. Maksymalna cena skupu w tym systemie wynosi 169,8 euro za 100 kilogramów.

O trudnej sytuacji producentów rolnych, nie tylko z sektora mlecznego, rozmawiali na początku tygodnia w Luksemburgu unijni ministrowie rolnictwa. Zaapelowali wówczas o rozważenie przez Komisję Europejską dalszych działań, które miałyby pomóc rolnikom. (PAP)

stk/ kot/ ap/ jbr/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 30.06.2016, 19:45
Źródło informacji PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ