Newsletter

MR: bezpieczniej i szybciej na Centralnej Magistrali Kolejowej. Pierwsza w Europie inwestycja w ramach CEF zakończona (komunikat)

04.07.2016, 12:57aktualizacja: 04.07.2016, 12:57

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MR informuje:

Dzięki wsparciu ze środków instrumentu „Łącząc Europę” PKP PLK przebudowała dwa skrzyżowania Centralnej Magistrali Kolejowej z drogami. W efekcie zwiększyło się bezpieczeństwo podróżnych, a pociągi mogą rozwijać większe prędkości.

PKP PLK SA zakończyła realizację projektu „Poprawa bezpieczeństwa na Centralnej Magistrali Kolejowej poprzez likwidację przejazdów w poziomie szyn w km 127 i 147 oraz budowę skrzyżowań dwupoziomowych”. Wartość projektu to 17,5 mln zł, a dofinansowanie unijne blisko 15 mln.

- Jest to pierwszy w Europie zakończony projekt inwestycyjny, który otrzymał dofinansowanie ze środków instrumentu „Łącząc Europę” – poinformował wiceminister rozwoju Witold Słowik.

Dzięki funduszom unijnym możliwe było zastąpienie bezkolizyjnymi wiaduktami skrzyżowań linii E65 z drogą rejonową nr 395 Ruda Pilczycka – Czermno oraz drogą lokalną nr 004420 Zabrodzie – Jamskie. Wcześniejszy, jednopoziomowy układ skrzyżowań kolejowo-drogowych ograniczał możliwości, jakie stwarza infrastruktura zmodernizowana na linii E65 w ramach innych projektów.

– W efekcie pociągi mogą jechać szybciej niż 160 km/h na kolejnych odcinkach magistrali. Oznacza to krótszy czas dojazdu z Warszawy m.in. do Krakowa i Katowic – powiedział wiceminister. Obecnie możliwe jest zwiększenie maksymalnej prędkości do 200 km/h na odcinku Olszamowice – Włoszczowa Północ.

Dzięki inwestycji poprawiło się również bezpieczeństwo osób korzystających z przejazdów i podróżujących koleją. Nie ma już ryzyka kolizji samochodu z pociągiem na przejeździe. Takie zdarzenie jest drugim najczęstszym rodzajem wypadków na polskiej sieci kolejowej.

Inwestycja to część większego projektu - modernizacji linii kolejowej E65, który jest fragmentem korytarza sieci bazowej Bałtyk-Adriatyk.

# # #

Zarządzany przez Komisję Europejską instrument „Łącząc Europę” (ang. Connecting Europe Facility – CEF) wspiera rozwój trzech obszarów – sieci transportowej, energetycznej oraz telekomunikacyjnej.

Przeznaczona dla Polski pula środków na inwestycje w sektorze transportu wynosi 4,14 mld euro. Fundusze są dzielone w ramach konkursów. W pierwszym Polska otrzymała 1,94 mld euro na realizację 17 projektów (w tym na ukończoną inwestycję PKP PLK SA).

W czerwcu Komisja Europejska przekazała krajom członkowskim propozycję podziału środków z budżetu drugiego konkursu. Polska ma otrzymać blisko 1,9 mld euro.

Propozycja wymaga jeszcze akceptacji państw członkowskich w ramach Komitetu CEF. Zatwierdzenie dofinansowania będzie oznaczać, że Polska otrzyma (łącznie w ramach pierwszego i drugiego konkursu) 3,84 mld euro, wykorzystując tym samym 93 proc. środków z koperty narodowej.

Beneficjentami projektów rekomendowanych przez Komisję Europejską w ramach II naboru CEF są:

• PKP PLK S.A (10 projektów na łączną kwotę dofinansowania 1,64 mld EUR),

• Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (1 projekt z zakresu ITS - dofinansowanie 123 mln EUR),

• Zarząd Morskiego Portu Gdańsk S.A. (3 projekty, na łączną kwotę dofinansowania 119 mln EUR),

• Polska Agencja Żeglugi Powietrznej (1 projekt, na łączną kwotę dofinansowania 5,6 mln EUR),

• Cargotor Sp. z.o.o. (1 projekt - dofinansowanie 3 mln EUR).

O pozostałe środki z koperty narodowej Polska będzie ubiegać się w ramach trzeciego konkursu CEF, którego ogłoszenie planowane jest przez Komisję Europejską na przełomie września i października.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ pd/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 04.07.2016, 12:57
Źródło informacji MR
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ