Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MSZ: wizyta podsekretarza stanu Marka Ziółkowskiego w Moskwie (komunikat)

12.07.2016, 18:50aktualizacja: 12.07.2016, 18:50

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MSZ informuje:

Wiceminister Marek Ziółkowski 12 lipca spotkał się w Moskwie z Pierwszym Zastępcą Ministra Spraw Zagranicznych Rosji Władimirem Titowem. Głównym tematem rozmowy ministrów były relacje dwustronne. W trakcie spotkania szczególną uwagę zwrócono na perspektywy związane ze współpracą kulturalną, gospodarczą i regionalną.

Wiceminister Ziółkowski przypomniał o zainteresowaniu polskiego rządu i biznesu rozwojem wymiany handlowej z Rosją. Strona polska przyznała, że czasowe zawieszenie małego ruchu granicznego z Obwodem Kaliningradzkim związane było z koniecznością zapewnienia bezpieczeństwa państwa w okresie szczególnych wyzwań związanych z organizacją w Polsce Szczytu NATO oraz Światowych Dni Młodzieży, a decyzja została podjęta na podstawie dwustronnej umowy o zasadach małego ruchu granicznego. Podczas rozmowy wiceszef polskiej dyplomacji zaznaczył również gotowość strony polskiej do wznowienia prac w ramach społecznych platform dialogu.

W spotkaniu ze strony rosyjskiej udział wzięli również m.in. Michaił Szwydkoj – Specjalny Przedstawiciel Prezydenta Rosji ds. Międzynarodowego Dialogu Kulturalnego, Andriej Artizow – szef Federalnej Agencji ds. Archiwów, przewodniczący Rady Fundacji „Centrum Rosyjsko-Polskiego Dialogu i Porozumienia”, Siergiej Andriejew – Ambasador Federacji Rosyjskiej w Polsce, Leonid Draczewski – były Ambasador Federacji Rosyjskiej w Polsce, przewodniczący rosyjskiej części Polsko-Rosyjskiego Forum Dialogu Obywatelskiego. Wiceminister Marek Ziółkowski zaprosił wiceministra Titowa do złożenia wizyty w Warszawie w II połowie 2016 r.

W Moskwie wiceszef MSZ ?wziął także udział w 162. międzynarodowym seminarium Bergedorf Round Table, poświęconym relacjom Rosji i Europy. Organizatorami spotkania były Fundacja Koerbera oraz Rosyjska Rada Spraw Zagranicznych. Wiceminister Ziółkowski podkreślił m.in. niedopuszczalność naruszania integralności terytorialnej państw regionu, czego przykładem jest rosyjska aneksja Krymu. Uczestnicy seminarium omówili relacje Rosji i Zachodu oraz aktualne, kluczowe wyzwania z punktu widzenia UE i NATO.? Zaznaczyli przy tym, że ich rozwiązanie nie będzie możliwe bez przestrzegania prawa międzynarodowego i zobowiązań podjętych przez społeczność międzynarodową, w tym Rosję, po zakończeniu „zimnej wojny”.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ mkz/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 12.07.2016, 18:50
Źródło informacji MSZ
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ