Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- MON informuje:
Spotkanie, zorganizowane przez MON wspólnie z Urzędem ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych z udziałem środowiska kombatantów, żołnierzy powstania warszawskiego odbyło się 25 lipca br. w Centrum Weterana Działań Poza Granicami Państwa.
– Spotkanie było przeprowadzone nie tylko dla przedstawienia wszystkim Polakom wspólnego stanowiska kombatantów i Ministerstwa Obrony Narodowej, ale także dla wyjaśnienia wszystkich problemów, jakie narosły w ostatnim czasie – powiedział minister obrony narodowej Antoni Macierewicz. – Wymieniając wszystkie osoby, wszystkich dowódców i wszystkie oddziały, oddając hołd wszystkim, którzy polegli, przywołujemy w stosownym miejscu także śp. Pana Prezydenta i tych, którzy tak wiele zrobili, by pamięć o Powstaniu Warszawskim przeszła do historii jako najważniejsza spuścizna narodowa, która będzie owocować na kolejne pokolenia dla narodu polskiego i będzie kształtować naszą narodową tożsamość – dodał. Minister podkreślił, że rozmowa pozwoliła wszystko wyjaśnić, a jednocześnie połączyła nasze środowiska i sprawiła, że będziemy współpracować w przyszłości.
– Formuła Apelu Poległych została zastąpiona nazwą Apelu Pamięci. Są w nim wymienieni nie tylko ci którzy polegli, ale też ci dowódcy powstania, którzy zmarli śmiercią naturalną. Dodana jest też wąska grupa innych osób, takich jak ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski, czy Prezydent RP Lech Kaczyński. – poinformował prezes Światowego Związku Żołnierzy AK prof. Leszek Żukowski.
Przypominamy, że poza jednym komunikatem nikt z MON nie wypowiadał się na temat Apelu Pamięci i przebiegu uroczystości upamiętniających Powstanie Warszawskie, a część środowisk kombatanckich zostało zmanipulowanych i wprowadzonych w błąd.
Minister Obrony Narodowej dziękuje przedstawicielom związków kombatanckich, które wzięły udział w dzisiejszym spotkaniu w Centrum Weterana, które pozwoliło wypracować godną treść Apelu Pamięci oraz ustalić przebieg uroczystości z udziałem żołnierzy Wojska Polskiego. Minister zapewnił, że nigdy nie pojawił się problem braku obecności asysty wojskowej na uroczystościach 72. Rocznicy Powstania Warszawskiego, a tego typu twierdzenia były nieprawdziwe.
Dzisiejsze spotkanie kombatantów z ministrami: Antonim Macierewiczem i Janem Kasprzykiem zdecydowało jednogłośnie o treści Apelu Pamięci, z którą można się zapoznać poniżej oraz o pełnym udziału wojskowej asysty honorowej w uroczystościach upamiętniających 72. Rocznicę Powstania Warszawskiego.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)
kom/ tnt/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 25.07.2016, 18:56 |
Źródło informacji | MON |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |